8. listopadu 2011 18:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČD rozhodnou o Žaludovi. I tak má jisté tučné odchodné i doživotní rentu

Máme vyšší rating než Itálie nebo Španělsko, chlubí se Petr Žaluda. ČD si odmakaly strašně moc práce, která ještě není vidět. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Máme vyšší rating než Itálie nebo Španělsko, chlubí se Petr Žaluda. ČD si odmakaly strašně moc práce, která ještě není vidět. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda v minulosti přiznal půlmilionový měsíční plat, nezmínil už však další štědré bonusy, které čerpá. Ve středu může o skvěle placené místo může přijít.

Členové dozorčí rady Českých drah (ČD) se na středeční schůzi chtějí zabývat personálními záležitostmi. A podle dosavadních informací to vypadá, že ve vedení společnosti dojde k několika změnám.

O místo by mohl přijít i generální ředitel Žaluda, který do ČD přišel už za vlády Mirka Topolánka v roce 2008. Po finanční stránce pro něj takový scénář nevypadá vůbec špatně.

ČTĚTE VÍCE:

Přišel by sice o půlmilionový měsíční plat, těšit by se ale mohl z odchodného ve výši 24násobku průměrného platu za celou dobu svého působení ve funkci.

Navíc, jak zjistil server Aktualne.cz, Žaluda ve své funkci čerpá štědré bonusy, které mu zaručují například měsíční rentu až do konce života.

Kromě standardní výhody osobního vozu k soukromým účelům či doplácení nemocenské do výše průměrné mzdy totiž dráhy Žaludovi platí nejrůznější pojistky. Pod podmínkou anonymity o nich promluvil zdroj z Českých drah.

Doživotní renta

"Generální ředitel má například manažerské pojištění 83 400 korun měsíčně, rizikové pojištění 13 100 měsíčně, zaměstnavatel hradí i pojištění odpovědnosti a roční příspěvek na péči sto tisíc korun," popsal Žaludovy příjmy zdroj, který je se všemi součástmi jeho smlouvy obeznámen. "Kromě toho má smlouvou zaručený stoprocentní bonus v závislosti na hospodaření," dodal.

My jezdíme tak, jak si řekne objednavatel – stát, kraje. Oni chtějí zabezpečit, aby lidé dojeli k doktorovi. A nám hradí rozdíl mezi tržbou a skutečnými náklady.
Konkurent si vybere ziskové trati, dráhy ale dál budou muset provozovat i ty ztrátové, říká Petr Žaluda


Jednotlivé pojistky, které dráhy za Žaludu platí, vycházejí měsíčně na desítky tisíc korun. Jak ale server uvádí, generálnímu řediteli zaručují miliony.

Například zmiňované manažerské pojištění 83 400 korun pro Žaludu znamená stálý desetitisícový příjem až do konce života, nebo naopak miliony korun vyplacené ve chvíli, kdy o to požádá.

ČTĚTE TAKÉ:

Žaludovo odchodné je při výpočtu z čisté mzdy vyčísleno na více než deset milionů korun. Vzhledem ke všem těmto výhodám by ale reálná částka byla zřejmě ještě o dost vyšší.

Informace potvrdil i deník Aha!, který má kopii smlouvy k dispozici. List dodal, že Žaluda vydělané peníze investuje především do nemovitosti. Vlastní prý několik luxusních bytů v Praze a Brně, odkud pochází, a má také dvě velmi dobře vybavené a před okolím chráněné vily. Jednu v Praze v Břevnově a druhou ve Šlapanicích u Brna.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
PRO MILOVNÍKY AUT - ELEKTRO VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč