Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČD rozhodnou o Žaludovi. I tak má jisté tučné odchodné i doživotní rentu

Máme vyšší rating než Itálie nebo Španělsko, chlubí se Petr Žaluda. ČD si odmakaly strašně moc práce, která ještě není vidět. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Máme vyšší rating než Itálie nebo Španělsko, chlubí se Petr Žaluda. ČD si odmakaly strašně moc práce, která ještě není vidět. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda v minulosti přiznal půlmilionový měsíční plat, nezmínil už však další štědré bonusy, které čerpá. Ve středu může o skvěle placené místo může přijít.

Členové dozorčí rady Českých drah (ČD) se na středeční schůzi chtějí zabývat personálními záležitostmi. A podle dosavadních informací to vypadá, že ve vedení společnosti dojde k několika změnám.

O místo by mohl přijít i generální ředitel Žaluda, který do ČD přišel už za vlády Mirka Topolánka v roce 2008. Po finanční stránce pro něj takový scénář nevypadá vůbec špatně.

ČTĚTE VÍCE:

Přišel by sice o půlmilionový měsíční plat, těšit by se ale mohl z odchodného ve výši 24násobku průměrného platu za celou dobu svého působení ve funkci.

Navíc, jak zjistil server Aktualne.cz, Žaluda ve své funkci čerpá štědré bonusy, které mu zaručují například měsíční rentu až do konce života.

Kromě standardní výhody osobního vozu k soukromým účelům či doplácení nemocenské do výše průměrné mzdy totiž dráhy Žaludovi platí nejrůznější pojistky. Pod podmínkou anonymity o nich promluvil zdroj z Českých drah.

Doživotní renta

"Generální ředitel má například manažerské pojištění 83 400 korun měsíčně, rizikové pojištění 13 100 měsíčně, zaměstnavatel hradí i pojištění odpovědnosti a roční příspěvek na péči sto tisíc korun," popsal Žaludovy příjmy zdroj, který je se všemi součástmi jeho smlouvy obeznámen. "Kromě toho má smlouvou zaručený stoprocentní bonus v závislosti na hospodaření," dodal.

My jezdíme tak, jak si řekne objednavatel – stát, kraje. Oni chtějí zabezpečit, aby lidé dojeli k doktorovi. A nám hradí rozdíl mezi tržbou a skutečnými náklady.
Konkurent si vybere ziskové trati, dráhy ale dál budou muset provozovat i ty ztrátové, říká Petr Žaluda


Jednotlivé pojistky, které dráhy za Žaludu platí, vycházejí měsíčně na desítky tisíc korun. Jak ale server uvádí, generálnímu řediteli zaručují miliony.

Například zmiňované manažerské pojištění 83 400 korun pro Žaludu znamená stálý desetitisícový příjem až do konce života, nebo naopak miliony korun vyplacené ve chvíli, kdy o to požádá.

ČTĚTE TAKÉ:

Žaludovo odchodné je při výpočtu z čisté mzdy vyčísleno na více než deset milionů korun. Vzhledem ke všem těmto výhodám by ale reálná částka byla zřejmě ještě o dost vyšší.

Informace potvrdil i deník Aha!, který má kopii smlouvy k dispozici. List dodal, že Žaluda vydělané peníze investuje především do nemovitosti. Vlastní prý několik luxusních bytů v Praze a Brně, odkud pochází, a má také dvě velmi dobře vybavené a před okolím chráněné vily. Jednu v Praze v Břevnově a druhou ve Šlapanicích u Brna.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...