16. dubna 2013 14:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

CD s daty švýcarských bank odstartovalo v Německu daňové razie

CD - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy CD - ilustrační foto | foto: Shutterstock

MOHUČ Německá spolková země Porýní-Falc v rámci boje proti daňové kriminalitě koupila CD s daňovými údaji, na jejichž základě začaly razie po celém Německu. Kompaktní disk s citlivými daty vyšel úřady na čtyři miliony eur (zhruba 100 milionů korun), očekávané výnosy z vybraných daní by však měly být více než stonásobné.

Údaje by měly úřadům pomoci s odhalováním daňových úniků. Údaje jsou podle spolkové vlády autentické a ve výborné kvalitě. "Očekáváme, že získané informace přinesou v celém Německu daňový příjem kolem 500 milionů eur (až 13 miliard korun)," prohlásil ministr ministr financí této spolkové země Carsten Kühl.

Podle serveru Spiegel Online se informace týkají více než 10 tisíc klientů různých švýcarských bank. Během dnešního dne má být údajně provedeno přes 200 razií.

ČTĚTE TAKÉ:

Německá prokuratura podle agentury DPA také začala vyšetřovat zaměstnance švýcarských bank Credit Suisse a Neue Aargauer Bank. Podezírá je z napomáhání k daňovým únikům.

Evropa proti Švýcarsku

Německé ministerstvo financí zdůraznilo potřebu vyřešit se Švýcarském daňovou problematiku. "Situace ohledne prosazování německých daňových požadavků ve Švýcarsku se nezměnila a je nadále neuspokojivá," uvedlo.

Německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér David Cameron se o víkendu shodli na potřebě ostřejšího postupu proti daňovým únikům. Evropská unie podle svého prezidenta Hermana Van Rompuye přichází kvůli daňovým únikům každý rok o zhruba bilion eur (téměř 26 bilionů korun).

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.