3. května 2011 10:00, aktualizováno  10:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čech chce vést rakouský boj proti Temelínu

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Reuters

ČESKÉ BUDĚJOVICE Bývalý poradce ministra životního prostředí a expředseda republikové rady Strany zelených Dalibor Stráský se uchází o funkci hornorakouského pověřence pro otázky jaderných zařízení v sousedních zemích. A podle rakouských médiích má ze všech kandidátů zdaleka největší šanci na úspěch.

Zvolení Stráského hornorakouským pověřencem by v dosavadní historii sporu o rozvoj jaderné energetiky mezi Českem a Rakouskem představovalo naprostý unikát. Kampaň Horních Rakous proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín by totiž vůbec poprvé v historii vedl Čech, navíc aktivní politik. Stráský z vysokých politických funkcí odstoupil, stále je však členem krajské rady zelených v jižních Čechách.

Dalibor Stráský

Dalibor Stráský 

* Jihočech Dalibor Stráský (50) vystudoval jadernou fyziku, v budoucnost jaderné energetiky ani její bezpečnost však nevěří.

* Pracoval mimo jiné v ČEZ i jako poradce bývalého ministra životního prostředí Miloše Kužvarta.

* Byl předsedou republikové rady Strany zelených. Po sporu s bývalým předsedou Martinem Bursíkem ale na funkci rezignoval.

* Nyní se živí jako konzultant v oblasti energetiky.

"Nevidím v tom rozpor, s antiatomovou kampaní Horních Rakous se ztotožňuji. Jaderná energetika z bezpečnostních i provozních důvodů je jako energetický zdroj už dávno překonaná a nemá budoucnost," řekl LN Stráský.

Rozchod s ČEZ
Stráský je vystudovaný jaderný fyzik, dokonce pracoval ve společnosti ČEZ. Pak se ale s vedením firmy rozešel ve zlém. "Nelíbilo se jim třeba, že jsem jako jaderný fyzik napsal brožuru o solární energii nebo že jsem kritizoval některé nepravdivé výroky zaměstnanců Temelína směrem k veřejnosti," tvrdí Stráský.

Neuspěl v konkurzu na operátora
Současné vedení Temelína obviňuje Stráského, že se stal protijaderným aktivistou nikoliv z přesvědčení, ale spíše z nutnosti. "Pan Stráský pracoval ve společnosti ČEZ v závěru 80. let. Neuspěl však při zkouškách na operátora bloku v Dukovanech a v roce 1990 z naší společnosti odešel," řekl LN mluvčí elektrárny Marek Sviták.