29. dubna 2009 11:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čechům se otevře celá EU kromě sousedů

Už od pátku budou moct Češi pracovat ve 25 zemích z 27 členů EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Už od pátku budou moct Češi pracovat ve 25 zemích z 27 členů EU. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRUSEL Německo a Rakousko v pátek 1. května plně neotevřou svůj pracovní trh osmi novějším členským států EU včetně Česka. V dnešní tiskové zprávě Evropské komise to uvedl eurokomisař pro práci a sociální věci Vladimír Špidla. Zároveň přivítal skutečnost, že od pátku si mohou pracovníci z novějších členských států unie hledat volně zaměstnání v Belgii a Dánsku.

Brány pracovního trhu v tento den otevře i Norsko. To sice není členem EU, ale je členem Evropského hospodářského prostoru. Ten tvoří vedle 27členné unie Island, Lichtenštejnsko a Norsko. V EHP platí podobné svobody jako v EU včetně volného pohybu osob.

Okolní země se plně otevřou až za dva roky

Německo a Rakousko tak zůstaly posledními zeměmi EU, které nějakým způsobem chrání svůj pracovní trh. "Německo a Rakousko informovaly Evropskou komisi, že zamýšlejí i nadále využívat přechodná období pro vstup na pracovní trh, a to až do 30. dubna 2011," sdělil dnes výkonný orgán unie.

Po tomto datu všechny zbývající překážky v přístupu na pracovní trhy v EU nejen pro Čechy a Slováky musejí padnout. Komise nyní studuje důvody, proč tak Berlín a Vídeň učinily, a zda jsou zdůvodnění pro prodloužení omezení na místě, či nikoli. Pokud by EK dospěla k závěru, že nejsou na místě, mohla by proti nim zakročit. Zatím však není jasné jak.

Špidla dnes uvedl, že sice respektuje právo obou zemí i nadále využívat přechodného období, na druhé straně ale zdůraznil, že i v současné ekonomické krizi by otevření pracovního trhu pomohlo vyřešit mnohé problémy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz