7. července 2015 8:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čedok loni spadl do ztráty 6,6 milionu korun. Tržby mu opět klesly

Cestovní kancelář Čedok | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovní kancelář Čedok | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

PRAHA Nejstarší česká cestovní kancelář a podle tržeb trojka na trhu Čedok loni vykázala ztrátu 6,6 milionu korun po zisku 15,3 milionu o rok dřív. Výnosy firmě v loňském roce meziročně opět klesly, o 217 milionů na 2,6 miliardy korun.

„Ztráta je důsledkem zejména nesplnění plánovaných tržeb z prodeje vlastních služeb o 299 milionů,“ cituje deník E15 ze zprávy vedení Čedoku. Ke ztrátě přispělo také oslabení koruny, podle mluvčího Hynka Špinara byly kurzové ztráty vůči dolaru a euru 23 milionů korun.

Čedok doplatil také na své zaměření i na domácí cestovní ruch. Tady se podle firmy stále více prohlubuje trend přímého nákupu ubytování.

Deník upozornil, že firmy z první pětky prodejců zájezdů hlásí za loňský rok vesměs růst tržeb. „Naší prioritou je růst ziskové marže, nikoli růst tržeb za každou cenu,“ uvedl k tomu Špinar.

Jednička trhu Exim Tours loni utržila rekordních 4,3 miliardy, když zaznamenala nárůst o 16 procent. Dvojka, skupina Fischer, vykázala loni tržby 3,27 miliardy korun a po Čedoku další v pořadí Blue Style a Firo-tour měly podle E15 tržby shodně asi 1,8 miliardy korun.

ČTK