6. listopadu 2016 13:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

CEFC je zvláštní investor. Jestli nám chce Čína pomoct, ať koupí OKD, řekl Babiš

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Ministr financí Andrej Babiš považuje čínskou skupinu CEFC za zvláštního investora. „CEFC kupují sportovní kluby, nemovitosti nebo média, ale pokud nám chtějí Číňané opravdu pomoci, měli by koupit OKD,“ řekl Babiš v Otázkách Václava Moravce České televize. Babiš také vidí problém v tom, že Česko do Číny vyváží desetkrát méně zboží než z ní dováží.

Babiš v pořadu upozornil na blízké vazby ČSSD a čínského investora. „Do Česka je přivedl pan Jaroslav Tvrdík, jejich právním zástupcem je advokát Radek Pokorný, který patří do okruhu blízkých přátel premiéra Bohuslava Sobotky,“ uvedl Babiš. Podle něj jsou tak vazby CEFC a ČSSD očividné.

Babišovi se také nelíbí způsob, jakým asijský investor vstoupil na český trh. „Já jsem vybudoval fungující firmu a začal jsem investovat i do ztrátových podniků. Jako příklad může sloužit i Čapí hnízdo, které také patří mezi ztrátové. Oproti tomu CEFC začal skupovat nemovitosti, média a koupil také sportovní klub (fotbalový klub Slavie - pozn. red.).

Babiš ale odmítá, že by mu čínský investor vadil jako konkurent na trhu. Odmítl také tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který měl citovat údajný starší Babišův výrok: „V Číně se mnou vy***ali.“ Zeman měl takto Babiše citovat během návštěvy Moravskoslezského kraje.

„Já jsem byl poprvé v Číně v roce 1982, kdy jsem tam obchodoval s plasty a moje firma tam měla kancelář dvacet let,“ řekl Babiš ke svým čínským aktivitám.

jkoJakub Kopřiva

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!