13. ledna 2019 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čekání na fascinující televizi? Tu od Samsungu si například přilepíte na zeď

Televizor Samsung The Wall na veletrhu CES 2019 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televizor Samsung The Wall na veletrhu CES 2019 | foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

Las Vegas Korejský Samsung pokračuje letos na veletrhu CES v propagaci své nové technologie MicroLED. Ta by měla způsobit revoluci u televizorů. Firma představila první komerční televizor s touto technikou, na stánku pak prezentuje novou generaci loňského konceptu The Wall s displejem nalepeným přes obří stěnu.

Samsung konceptem The Wall nadchnul v Las Vegas už vloni, letos se sem vrací, aby opět podpořil svou novou MicroLED techniku. Firma představila první televizor s touto technikou, kdy a za kolik se ovšem začne takové zařízení prodávat, zatím není známo. A navíc, 75palcový MicroLED televizor, který by se letos mohl začít prodávat (kdy a za kolik Samsung neprozradil), není tou pravou revolucí.

Televizor Samsung The Wall na veletrhu CES 2019
Televizor Samsung The Wall na veletrhu CES 2019

Ta spočívá v tom, že technologie MicroLED je vlastně modulární. Každý displej se u ní může skládat z menších čtvercových modulů, které se jednoduše poskládají k sobě do libovolné velikosti a vlastně i libovolného tvaru. Samsung to prezentuje na fascinujícím konceptu The Wall, který má letos úhlopříčku ohromujících 219 palců. Loňský koncept měl 146 palců.

V rámci prezentace si Samsung dovoluje i takový vtípek, jako že na obřím displeji zobrazí celou obývací stěnu s menším televizorem uprostřed. To ukazuje flexibilitu celé technologie – z panelů složený displej vlastně nemusí být využíván celý, záleží na konkrétní příležitosti a módu použití.

Vzhledem k tomu, že MicroLED technologie by se navíc měla oproti současným OLED panelům chlubit špičkovou životností (organické diody stárnou, ty u MicroLED by stárnout neměly), vypadá to na opravdu lákavou budoucnost. Běžní uživatelé si na ni ale budou muset hezkých pár let počkat, výroba MicroLED panelů je zatím nesmírně drahá.

Najdete na Lidovky.cz