Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čekáte po absolvování školy 'slušný plat'? Firmy nenabízí ani 20 tisíc

Vysoká škola v Jihlavě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoká škola v Jihlavě | foto: Lidové noviny

PRAHA Téměř polovina absolventů vysokých škol se musí smířit s tím, že bude mít nástupní plat do 20.000 korun. Tuto částku je jim ochotno nabídnout 45 procent firem. Představy absolventů ohledně platu jsou přitom daleko vyšší.

 Plat do 20.000 korun totiž očekává pouze 32 procent absolventů a studentů, zbytek se hodnotí mnohem lépe. Vyplývá to z průzkumu společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Práce.cz.

Plat mezi 20.000 až 25.000 nabízí absolventům 34 procent firem a očekává ho 33 procent absolventů. Nástupní mzdu nad 25.000 nabízí pouze pětina firem.

O průzkumu

Průzkum mezi podniky se uskutečnil v únoru formou online dotazování.

Zúčastnilo se jej 137 zaměstnavatelů. Studenti a absolventi byli online dotazováni v dubnu. Na otázky odpovědělo 5432 respondentů, z toho tvořili 32 procent studenti a absolventi ekonomických škol, 26 procent technických a 12 procent humanitních oborů.

Očekává jej 35 procent absolventů. Podle Ondřeje Myslivečka ze společnosti LMC je nepoměr dán především tím, že studenti a absolventi ve svých očekáváních nezohlednili dopady ekonomické krize. Naopak firmy jí svou nabídku přizpůsobily. "Do budoucna se to bude vyrovnávat," řekl Mysliveček.

Průzkum potvrdil skutečnost, že větší šanci najít zaměstnání mají absolventi, kteří již během studia pracovali, a to zejména v komerčním prostředí. Jako důležitý faktor to uvedlo 67 procent firem. Pro 70 procent zaměstnavatelů je přitom důležité, kde studenti praxi získali.

Dotazování studentů ukázalo, že celých 88 procent z nich během studia skutečně pracovalo, a to hlavně v gastronomických a ubytovacích službách či měli práci technického charakteru.

Čtěte také:

Poněkud horší to ovšem bylo s uplatněním v oboru, který studují. Zhruba tři čtvrtiny mladých lidí práci ve svém oboru v průběhu studia aktivně hledalo.

Našlo ji ovšem pouze 36 procent z nich. Podle odpovědí poloviny studentů je v oboru, který studují, pracovních nabídek nedostatek, přestože se čas od času nějaká najde. Dostatek nabídek v oblasti, na niž je zaměřeno jejich studium, uvedlo jen 18 procent mladých lidí. Nejmenší možnost najít při studiu práci v oboru, kterému se věnují na škole, mají studenti chemicko-technologických škol. Podařilo se to pouze pětině z nich.

Přesto se kvalita absolventů mírně lepší. Spokojenost s absolventy přijatými v průběhu roku 2010 vyslovilo 47 procent dotázaných firem. "Údaj se oproti předchozím rokům zlepšuje," řekl Mysliveček.

Absolventi přitom přicházejí do firem s kvalitním znalostním základem. Na aplikaci teorie v praxi je však podle podniků zúčastněných v průzkumu připraveno jen 14 procent z nich.

Nesoulad panuje v názorech absolventů a firem ohledně odolnosti vůči stresu. Zatímco 46 procent absolventů se domnívá, že je studium dobře připravilo na vyrovnávání se stresem, tak absolventy jako psychicky odolné vnímá jen necelá čtvrtina, 23 procent, zaměstnavatelů. Až 43 procent absolventů přitom není podle firem připraveno stresovým pracovním situacím čelit.

V dotaznících se rovněž potvrdilo, že si absolventi uvědomují potřebu rozvíjet se i při zaměstnání. Ochotu dále se vzdělávat u absolventů vidí 87 procent firem. Ve více než polovině případů jsou pak absolventi podle zaměstnavatelů připraveni na týmovou spolupráci. Schopnost prosadit se však není u absolventů příliš vysoká, míní firmy. Jednoznačně schopných je v tomto směru pouze 11 procent absolventů, uvedly.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Nejvyšší platy jsou v neziskovkách a státní zprávě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Nejvyšší platy jsou v neziskovkách a státní zprávě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Nejvyšší platy jsou v neziskovkách a státní zprávě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!