24. září 2012 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Celníci dostali objednávky na 23 milionů nových kolků na tvrdý alkohol

Pravost zabavených kolků policie ověřuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravost zabavených kolků policie ověřuje. | foto: Policie ČR

PRAHA Generální ředitelství cel od pátku registruje objednávky na téměř 23 milionů nových kolků na tvrdý alkohol od výrobců lihovin. Státní tiskárna cenin také navýšila kapacitu tisku na dva miliony lihových pásků za den.

"Překvapilo nás, že byla tak rychlá odezva od výrobců," řekla mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Celníci objednávky přijímali i během víkendu. Tisk kolků objednává celní správa na základě žádosti výrobců lihovin. "Správně bychom měli přijímat objednávky až od středy, tedy s účinností vyhlášky. Chtěli jsme ale vyjít výrobcům vstříc," dodala Kaňková.

PSALI JSME:

Připravované kolky jsou provizorní

Nově vyrobený alkohol by se mohl začít vracet do obchodů a restaurací poté, co by měl "rodný list" s informacemi o svém původu, výrobě a distribuci a také nové kolky. Částečné zmírnění zákazu prodeje tvrdých lihovin plánuje vláda na středu 26. září, kdy začne platnost vyhlášky ministerstva financí ve Sbírce zákonů, včetně nových kolků. Ty budou opatřené červeným, namísto šedým kódem a nápisem NOVÝ. Připravované kolky, kterých měla podle dřívějšího plánu státní tiskárna cenin vyrobit do středy na deset milionů, jsou ovšem pouze provizorní.

PODÍVEJTE SE NA NOVÉ KOLKY:

"Bez ohledu na tragickou situaci kolem metylu máme připraven návrh zcela nového kolku, který bude mít vyšší úroveň zabezpečení," uvedl v neděli v ČT generální ředitel Generálního ředitelství cel Pavel Novotný. Tyto kolky by mohly být zavedeny začátkem příštího roku nebo v průběhu jeho první poloviny, uvedl.

Nové kolky situaci neřeší, myslí si lihovarníci

Podle obchodního ředitele společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka Erika Čížka je technicky možné nové kolky zavést do výroby v řádu několika dní. "Vydání nových kolků ale situaci černého trhu efektivně neřeší.

Podstatné je zejména vyřešit 20 milionů lahví alkoholu v oběhu a ve skladech, které pocházejí od legálních a certifikovaných výrobců," dodal Čížek.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz