8. února 2013 16:42, aktualizováno  16:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Celonoční handlování: EU má nový rozpočet, půl bilionu pro české regiony

Prezident Herman Van Rompuy na jednání o dlouhodobém rozpočtu unie v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Herman Van Rompuy na jednání o dlouhodobém rozpočtu unie v Bruselu. | foto: Reuters

BRUSEL Země Evropské unie se po celonočním jednání dohodly na dlouhodobém rozpočtu unie na roky 2014 až 2020. Na Twitteru to oznámil unijní prezident Herman Van Rompuy.

Pro Česko, které před jednáním hrozilo i případným použitím veta, byla klíčová takzvaná kohezní politika. To je nástroj k pomoci k chudším regionům, kam se řadí všechny české regiony s výjimkou Prahy.

Česko by v něm mělo zřejmě získat přes 20 miliard eur (zhruba 500 miliard), bude mít ale v eurofondech k dispozici méně peněz než v nynějším rozpočtu pro roky 2007 až 2013. Podrobnosti dohody ale zatím nebyly potvrzeny.

ČTĚTE TAKÉ:

V tomto období mohla a stále ještě může vyčerpat z evropských fondů až 26,7 miliardy eur, což ji v přepočtu na obyvatele řadilo na první místo v EU. Na stranu druhou proces čerpání peněz v Česku provázela v minulých letech řada problémů.

Praha pokles očekávala vzhledem ke změnám struktury i objemu prostředků na kohezní politiku a také skutečnosti, že Česká republika v porovnání s ostatními zbohatla. I tak by mělo Česko v přepočtu kohezních peněz na hlavu být v první pětce mezi 27 státy unie.

Otázkou teď ale je, jak se k dohodě států postaví Evropský parlament. Jeho souhlas je nutný k tomu, aby dlouhodobý rozpočet mohl platit. Ze zákonodárného sboru přitom v minulých dnech a týdnech zaznívaly i poměrně hodně kritické hlasy europoslanců nespokojených se škrty v návrhu Evropské komise.

Lidovky.cz, ČTK