1. listopadu 2011 11:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Celosvětová nezaměstnanost poroste. Hrozí další protesty

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

ŽENEVA Nezaměstnanost bude v tomto desetiletí po celém světě dále růst a mohla by způsobit další veřejné protesty, zvláště v Evropě a na Blízkém východě.

Ve své pravidelné zprávě World of Work to uvedla Mezinárodní organizace práce (ILO) a varovala, že globální ekonomika je na pokraji nové a hlubší recese trhu práce a úsporné politiky přijaté mnohými zeměmi situaci jen zhorší.

ČTĚTE TAKÉ:

Počet nezaměstnaných po celém světě dosáhl rekordních více než 200 milionů lidí, což je 6,2 procenta z celkové potenciální pracovní síly, která činí 3,23 miliardy lidí.

Loni se globální ekonomika rychle probírala k životu po finanční a bankovní krizi z let 2008 a 2009, nyní však začíná opět stagnovat a podle Torrese tak není pravděpodobné, že by se nezaměstnanost začala brzy snižovat.

Aby se trh práce vrátil na úroveň před krizí z roku 2007, muselo by být vytvořeno v příštích dvou letech nejméně 80 milionů pracovních míst, zvláště v rozvinutém světě.

Při současných trendech bude tento údaj v nejlepším případě poloviční, pokud se vezmou v úvahu i mladí lidé, kteří poprvé vstoupí na trh. Návrat na úroveň před krizí tak bude trvat nejméně pět let, napsala agentura Reuters.

ČTK, Lidovky.cz