27. října 2018 9:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Celosvětová produkce vína letos vzroste o 12 procent. Bude nejvyšší od roku 2000

Bílé víno - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílé víno - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Paříž Celosvětová produkce vína v letošním roce podle prvního odhadu vzroste o 12 % na 282 milionů hektolitrů. Informovala o tom Mezinárodní organizace pro vinnou révu a víno (OIV). Letošní výsledek tak bude jeden z nejlepších od roku 2000, když loni se produkce vína naopak propadla nejníže za 60 let. Jako obvykle se ale objevují velké regionální rozdíly způsobené počasím.

První místo v žebříčku nejdůležitějších producentských zemí obhájila Itálie. Z italských hroznů se vylisovalo 48,5 milionu hektolitrů vína, o 14 % více než v uplynulém roce. Zemí vína číslo dvě je Francie s meziročním nárůstem produkce o 27 % na 46,4 milionu hektolitrů. Třetí místo patří Španělsku s 40,9 milionu litrů a nárůstem o 26 %. Tito tři tradiční evropští producenti se na celosvětové produkci vína podílejí dohromady téměř polovinou, napsala agentura DPA. V celé Evropě pak produkce vína stoupla o 19 % na 168 milionů hektolitrů.

Čtvrtým největším producentem zůstaly Spojené státy. Zde se produkce zvýšila o dvě procenta na 23,9 milionu hektolitrů a vyšší byla již třetí rok za sebou, uvedla OIV.

Hektolitr odpovídá zhruba 133 standardním lahvím vína, upozornila agentura Reuters.

V Česku letos začalo vinobraní neobvykle brzy. Burčák se prodával už v první srpnové dny. O něco dříve bude letos i sklizeno. Z letošních hroznů budou velmi kvalitní moravská červená vína, v bílých vínech budou velké rozdíly. Kvalita letošních hroznů se výrazně liší i na vinohradech, které jsou jen několik kilometrů vzdálené.

ČTK