3. března 2011 10:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena akcií televize Nova prudce klesla, část jich odkoupil Time Warner

TV Nova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy TV Nova |

PRAHA Americký mediální gigant Time Warner zvýšil svůj podíl ve společnosti Central European Media Entreprises (CME), která je majitelem české televize Nova. Time Warner ve čtvrtek oznámil, že nakoupil 3,12 milionu akcií CME v celkové hodnotě 60,3 milionu dolarů (zhruba miliarda Kč). Jeho podíl v CME tak stoupl o zhruba 5,5 procenta na téměř 31 procent, napsala agentura Reuters.

Analytik Václav Kmínek z České spořitelny podle internetových stránek agentury Bloomberg upozornil, že Time Warner nákupem akcií projevil vysokou důvěru v budoucí vývoj CME. Akcie společnosti na pražské burze ve čtvrtek ráno zahájily růstem zhruba o sedm procent.

ČTĚTE VÍCE:

Snížení hodnoty před odkoupením?

Akcie CME byly na svém maximu v  polovině října - cena se pohybovala okolo 460 Kč za akcii.  Poté nastal postupný propad až na nynějších 340 Kč za akcii, což je cena, za kterou je společnost Time Warner odkupovala.

Bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný si myslí, že šlo o předem promyšlený tah.

"Mám pocit, jako když to někdo dělá naschvál, aby televizi Nova pustil malinko níž, aby její reálná hodnota, tudíž také cena, velmi dramaticky klesla. A tudíž byla k odkoupení za tu cenu," řekl Železný pro server Česká média.

Společnost CME podle zprávy z minulého měsíce hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí s lepšími výsledky, než se čekalo. Čisté tržby meziročně vzrostly o deset procent na 257,4 milionu dolarů, zatímco provozní zisk před odpisy (OIBDA) se zvýšil o 46 procent na 64,8 milionu dolarů.

Firma však zůstala v čisté ztrátě 26,1 milionu dolarů, což ale byla proti stejnému období předchozího roku méně než polovina.

CME působí na televizním trhu v šesti zemích střední a východní Evropy. Kromě České republiky je to Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko a Slovinsko. Akcie CME se obchodují na americkém trhu Nasdaq a na pražské burze.

Analytik Tomáš Sýkora ze společnosti Patria na dotaz Lidovek řekl, že na klesající trend ECM v posledních měsících měly vliv i zhoršující se podmínky na reklamním trhu.  

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!