26. dubna 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena benzinu rekordně stoupá. A má být hůř

Ceny benzinu na čerpací stanici Shell. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny benzinu na čerpací stanici Shell. Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ještě nikdy netankovali řidiči na českých pumpách tak draho. O velikonočním víkendu dosáhla průměrná cena benzinu rekordních 35,12 koruny za litr. Na začátku loňského roku byl přitom benzin až o šest korun levnější. Podobně roste i cena nafty.

Důvody zdražování jsou dva: loni v lednu stoupla spotřební daň o korunu na litr. A před pár týdny začaly cenu ropy a paliva šroubovat nepokoje v Libyi. Experti navíc varují, že v letní motoristické sezoně může skočit cena benzinu a nafty na 37 korun, případně ještě výš.

Motoristům se rozhodně vyplatí sledovat ceny na pumpách, protože rozdíly jsou extrémní. Pro ilustraci: Natural 95 stál včera v Trutnově 32,90 koruny, naproti tomu za litr Naturalu 98 u pražského letiště Ruzyně už zákazník zaplatil 41 korun. A jaký bude další vývoj, zejména v letních měsících?

Čtěte také

"Benzin může stát v létě 37 korun nebo také jen 33 korun za litr," míní Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. Optimistická varianta vychází z předpokladu, že Libyjci přestanou válčit a začnou těžit a vyvážet více ropy.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!