12. října 2017 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena bitcoinu překonala 5000 dolarů. Od začátku roku se více než zpětinásobila

Bitcoin (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitcoin (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LONDÝN Hodnota kybernetické měny bitcoin dnes poprvé překročila hranici 5000 dolarů (asi 110 tisíc korun), od začátku letošního roku se tak více než zpětinásobila. Během dneška cena vystoupila až na rekordních 5240 dolarů, oproti středě si připisovala více než osm procent, informovala agentura Reuters.

Podle CNBC se navíc zdá, že investory příliš neznepokojují některé negativní výroky na adresu bitcoinu. Například generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase & Co Jamie Dimon tuto kybernetickou měnu nedávno označil za podvod.

„Bitcoin je opět na koni. Dokázal setřást negativní sentiment, který jej obestíral od první poloviny září,“ poznamenal Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus.

„Aktuálně pak růst ceny bitcoinu podporuje hlavně spekulace, že čínské úřady svůj postoj ke krypotoměnám opět zmírní. Svědčí mu také zpráva, že americká banka Goldman Sachs rozvíjí řešení, jak svým klientům umožnit obchod s kryptoměnami,“ dodal.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn. V průběhu let vznikla řada dalších digitálních měn, bitcoin si ale drží pozici nejhodnotnější a nejrozšířenější z nich.

Měna není kontrolována žádnou vládou ani centrální bankou. Systém udržuje síť uživatelů, kteří bitcoinu propůjčují výpočetní výkon svých počítačů. Za to jsou odměňování novými digitálními mincemi.

Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím.

ČTK