26. října 2011 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena nafty by mohla klesnout o 3 koruny

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Sněmovní hospodářský výbor včera doporučil sněmovně, aby v návrhu vládní daňové reformy schválila také snížení spotřební daně z nafty o 2,50 Kč na litr. Poslanci chtějí zlevnit naftu natolik, aby ji motoristé víc nakupovali v tuzemsku a stát tak vybral víc na spotřební dani.

Návrh předložil předseda výboru Milan Urban z opoziční ČSSD a ačkoli má ve výboru většinu vládní koalice, výbor včera tento návrh podpořil. Podpořili ho také poslanci z vládních stran ODS a VV.

ČTĚTE TAKÉ:

Urban uvedl, že podle studie Národohospodářské fakulty pražské VŠE by snížení daně vyneslo navíc pět až devět miliard korun, a to nejen na spotřební dani, ale i na dani z přidané hodnoty.

O návrhu na snížení spotřební daně však bude ještě rozhodovat sněmovna při závěrečném schvalování daňové reformy. To by se mělo uskutečnit na současné schůzi sněmovny.

Podle poslance VV Petra Skokana podpořili návrh všichni tři členové výboru za VV. "Já jsem pro to hlasoval, protože počítám s tím, že když se sníží spotřební daň na naftu, bude to mít vliv na konečnou cenu nafty a potom samozřejmě i na zvýšení prodeje a tím pádem i výběr daně," řekl Skokanův stranický kolega Radim Vysloužil.

Kalousek se snížením daně nesouhlasí

Stejně argumentuje Skokan. "Vím od řady firem, které mají možnost tankovat v zahraničí, že to tak dělají, a tím pádem my přicházíme prostřednictvím státní pokladny o velké peníze," uvedl.

Ruku pro návrh zvedl i Jaroslav Plachý z ODS. Také on si od této změny slibuje větší přísun peněz do státní pokladny. Naproti tomu místopředseda výboru za TOP 09 Jan Husák řekl, že on a jeho straničtí kolegové pro návrh nehlasovali.

Ministerstvo financí situaci ohledně výběru daně monitoruje a analyzuje, ale se snížením sazby daně nesouhlasí, protože by očekávaný účinek nepřineslo, řekl mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Ministr Miroslav Kalousek (TOP 09) na adresu těch koaličních poslanců, kteří návrh ve výboru podpořili, řekl, že je důležité, jak budou hlasovat na plénu.

ČTK, Lidovky.cz