23. června 2011 16:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena ropy rychle padá, uvolní se strategické rezervy

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Mezinárodní agentura pro energii (IEA) během příštího měsíce mimořádně uvolní 60 milionů barelů ropy ze svých strategických rezerv. Denně se tak na trh dostanou asi dva miliony barelů ropy navíc.

Agentura chce eliminovat negativní dopady chybějící ropy z Libye, která se zmítá v občanské válce. Zhruba 30 milionů barelů ze svých strategických rezerv uvolní Spojené státy americké.

Ropa prohlubuje propad, Brent stojí 108 dolarů

Ceny ropy na světových trzích prohloubily propad na zhruba pět procent. Severomořský Brent se tak prodává za zhruba 108 dolarů, zatímco americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) spadla na zhruba 90 dolarů.

"Potřetí v historii Mezinárodní agentury pro energii se dnes členské země rozhodly uvolnit rezervy," oznámil v tiskové zprávě generální ředitel agentury Nobuo Tanaka. "Očekávám, že tento krok přispěje ke zlepšení zásobování trhů a k zajištění hladkého přistání globální ekonomiky," uvedl Tanaka.

Spojené státy jsou zdaleka největším spotřebitelem ropy na světě, připadá na ně asi pětina celosvětové spotřeby. Bílý dům o uvolnění rezerv informoval jen krátce poté, co své rozhodnutí oznámila IEA. Pokud by ceny ropy výrazněji neklesly, je IEA připravena uvolnit další rezervy, totéž má v úmyslu i Bílý dům.

"Přistupujeme k tomuto opatření v reakci na přetrvávající výpadek zásobování ropy v Libyi a dalších zemích," oznámil ministr energetiky USA Steven Chu. Dopady tohoto výpadku jsou podle něj citelné a nepříznivě ovlivňují proces oživení globální ekonomiky.

Američané mají rozsáhlé zásoby, v nichž je v současné době zhruba 727 milionů barelů. Zásoby ve všech 28 členských zemích IEA nyní přesahují 4,1 miliardy barelů, z čehož téměř 1,6 miliardy barelů jsou veřejné zásoby určené výlučně pro nouzové účely. Členem organizace IEA je od roku 2001 i Česká republika.

Navzdory známkám zpomalení růstu globální ekonomiky se ceny ropy dlouho drží nad 100 dolary za barel. Část ekonomů už dříve upozorňovala, že pokud by se ceny zvýšily ještě víc, světová ekonomika to pocítí. Ceny ropy se po zprávě o uvolnění strategických rezerv prudce snížily, severomořský Brent zlevnil o více než pět procent na zhruba 108 dolarů.

Čistí dovozci ropy v rámci organizace IEA mají povinnost vytvářet zásoby v ekvivalentu minimálně 90 dní jejich průměrného čistého dovozu. Tyto země mají podle IEA nyní zásob víc než dost, jejich objem v průměru dosahuje ekvivalentu 146 dnů čistého dovozu.

Občanské nepokoje v Libyi trvají prakticky od začátku letošního roku. Do té doby Libye těžila asi 1,6 milionu barelů ropy a byla čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe a dvanáctým na světě. Deficit dodávek z Libye se do konce května podle IEA vyšplhal už na zhruba 132 milionů barelů.

Objem rezerv, které uvolní Spojené státy, bude ekvivalentem asi jednoho a půl dne celkové spotřeby v USA. Od vydání nařízení trvá obvykle kolem 13 dnů, než se ropa ze strategických rezerv dostane až na trh.

ČTK, Lidovky.cz