Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
26. září 2011 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena zlata i akcie dál padají. Trhy se bojí recese

JAPONSKO. Strach z návratu recese v USA a dluhové krize v Evropě vyvolal masivní výprodej akcií i na tokijské burze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JAPONSKO. Strach z návratu recese v USA a dluhové krize v Evropě vyvolal masivní výprodej akcií i na tokijské burze. | foto: ČTK

SINGAPUR Cena zlata na počátku nového týdne v Asii navázala na páteční pokles a propadla se pod 1600 USD za troyskou unci (31,1 gramu), nejníže za dva měsíce. Spolu se zlatem klesly i další vzácné kovy, stříbro nejníže za sedm a půl měsíce a platina nejníže za rok.

Ceny kovů tlačí dolů obavy z recese, protože evropští představitelé stále nejsou schopni najít způsob, jak vyřešit dluhovou krizi.

ČTĚTE TAKÉ:

Cena zlata v Asii na promptním trhu klesla o 3,6 procenta na 1547,86 dolaru za unci a pod úrovní 1600 USD se ocitla poprvé od konce července. Za celý minulý týden zlato kleslo o 8,6 procenta, což byl nejhlubší propad za více než 28 let. Na počátku tohoto měsíce zlato naopak stouplo na rekordní maximum 1920,30 USD.

Klesají i ceny dalších kovů

Spolu se zlatem klesají i další kovy. Cena stříbra se snížila o 12 procent na 27,3 dolaru za unci a je na nejlepší cestě vykázat nejvyšší denní pokles za téměř tři roky.

Dolar se v Asii držel stabilní vůči koši šesti hlavních měn. Tento měsíc však již stoupl o šest procent, protože investoři prchají od rizikových investic k bezpečnějšímu dolaru.

Zlato obvykle ze zvýšené nejistoty ve světě a z otřesů na trzích těží, protože se považuje za bezpečné aktivum. Silnější dolar však zdražuje zlato pro investory mimo Spojené státy, což částečně snižuje jejich zájem o kov.

Prodejem zlata se kryjí ztrátyObchodníci podle agentury Reuters vysvětlují nynější propad také tím, že investoři, kteří ztrácejí na propadu akcií a dalších aktiv, musí prodávat zlato, aby pokryli ztráty. Od dalších nákupů zlata investory odrazují také výrazné výkyvy jeho ceny v poslední době.

Analytik společnosti UBS Wealth Management Dominic Schnider očekává, že v krátkém období zlato oslabí. V delším období však společnost stále čeká, že se cena vyhoupne až na 2000 USD.

Japonské akcie padají

Japonské akcie zahájily týden po třídenním volnu novým prudkým poklesem a jejich hlavní index klesl na minimum za dva a půl roku. Na asijských trzích přetrvává nepříznivý postoj vůči rizikovým aktivům jako akciím.

Mezi investory se dál zvyšují obavy ze státního bankrotu Řecka, i přes veškerá ujišťování oficiálních činitelů na víkendovém zasedání mezinárodních finančních institucí.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v závěru klesl o 2,2 procenta na 8374,13 bodu. Propadaly se i akciové indexy jinde v Asii. Index tchajwanské burzy klesl o 2,4 procenta a burza v Hongkongu v polovině obchodování ztrácela téměř tři procenta.

Obavy o Řecko byly hlavním tématem diskusí na podzimním zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Bankéři dávali najevo, že se už připravují na řecký bankrot a doufají, že Evropští politikové dokážou zmírnit jeho dopady na ostatní země eura.

Nejvíce dnes v Tokiu klesaly akcie obchodních společností, které oslaboval pokles cen komodit. Ropa na konci minulého týdne sestoupila na šestitýdenní minimum a v obavách z útlumu globálního růstu výrazně oslabovaly některé základní kovy jako měď.

Na asijském devizovém trhu euro po počátečním vzestupu obnovilo prudký pokles a přiblížilo se osmiměsíčnímu minimu z minulého týdne. Oslabila ho nejistota ohledně poskytnutí dalšího úvěru Řecku, jemuž jinak hrozí bankrot.

Trh reagoval na slova náměstka německého ministra financí Jörga Asmussena, podle nichž bude muset Řecko na rozhodnutí o poskytnutí peněz počkat do příštího týdne, kdy se má konat klíčová schůzka věřitelů.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...