Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena zlata letos vzrostla nejvíce od roku 2010, mnoho analytiků očekává další růst

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

New York Cena zlata v letošním roce vzrostla nejvíce od roku 2010 a nejvyšší růst za několik let vykázaly i další drahé kovy, mezi které patří stříbro, platina a palladium a které jsou považovány za bezpečné investice v době nejistot. Zájem o zlato a další drahé kovy vyvolaly obavy o zdraví globální ekonomiky. Palladiu pomohly také obavy o dostatečné dodávky. Mnoho analytiků očekává další růst i v roce 2020, napsala agentura Reuters.

Cenu zlata podpořily také vyšší nákupy od centrálních bank a změna politiky předních centrálních bank od zpřísňování k uvolňování měnové politiky, což mělo za důsledek snížení úrokových sazeb a výnosů dluhopisů. To zvýšilo pro investory atraktivitu drahých kovů.

„Prostředí nízkých úrokových sazeb, přetrvávající makroekonomická nejistota a zvýšené akcie jsou důvodem pro držení zlata jako zajištění. Tento pohled by pravděpodobně mohl zvýšit poptávku po zlatě i na počátku roku 2020 a poskytnout tak podporu současnému střednědobému trendu růstu,“ uvedl stratég firmy AxiTrader Stephen Innes.

Spojené státy a Čína sice tento měsíc zmírnily své obchodní napětí, několik problémů však stále zůstává nevyřešeno a zlato by si mohlo vést dobře, pokud příští rok dolar oslabí.

Cena zlata na promptním trhu si kolem 22:00 SEČ připisovala 0,2 procenta a pohybovala se kolem 1518 dolaru (34.400 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu), blízko šestiletého maxima 1557 USD, kam stoupla na počátku září. Za celý rok cena zlata vzrostla o více než 18 procent.

Stříbro letos zdražilo o 15 procent a jeho růst byl nejvyšší od roku 2016. Cena platiny se zvýšila o 21,6 procenta, nejvíce od roku 2009.

Palladium si letos připsalo více než 50 procent a růst zaznamenalo již čtvrtý rok za sebou. Tento měsíc stouplo na nový rekord 1998,43 dolaru za unci. Palladium se používá hlavně ve výfukových systémech automobilů k neutralizaci emisí a poptávku po něm zvyšují přísnější ekologické předpisy. Protože palladium je vedlejším produktem těžby niklu a platiny, nejsou dodávky schopné udržet krok s poptávkou a další nedostatek dodávek tohoto kovu na trhy čekají analytici i nadále.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...