23. září 2011 15:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena zlata padá, klesla pod 1700 dolarů za unci

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Zlato se dnes na trzích dál propadalo a jeho cena klesla pod 1700 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), nejníže za měsíc a půl. Cenu žlutého kovu tento týden stahuje prudce dolů propad cen komodit vyvolaný obavami o vývoj globální ekonomiky a růstem kurzu dolaru.

Zlato před 15:00 oslabilo na promptním trhu o tři procenta až na 1682,59 dolaru za troyskou unci, minimum od 8. srpna. Za tento týden ztrácí asi šest procent, což je nejhlubší týdenní pokles od počátku března 2009.

Proti začátku roku je cena zlata nadále vyšší o více než 20 procent, je ale asi 12 procent pod rekordním maximem 1920,30 USD z počátku tohoto měsíce.

ČTĚTE TAKÉ:

Zlato podobně jako ostatní komodity klesá pod tlakem silného dolaru. Ten od čtvrtka prudce posiluje kvůli odlivu investorů od rizikových aktiv k bezpečným měnám. Jeho pozici podpořilo rozhodnutí americké centrální banky (Fed) přijmout pouze mírné kroky na podporu ekonomiky.

Růst kurzu dolaru obvykle oslabuje dolarové komodity, protože je zdražuje pro investory nakupující za jiné měny.

Prodej zlata pokrývá ztráty

Zlato obvykle ze zvýšené nejistoty ve světě a z otřesů na trzích těží, protože se považuje za bezpečné aktivum. Obchodníci podle agentury Reuters vysvětlují nynější propad tím, že investoři, kteří ztrácejí na propadu akcií a dalších aktiv, musí prodávat zlato, aby pokryli ztráty.

Od dalších nákupů zlata investory odrazují také výrazné výkyvy jeho ceny v poslední době. "Když je zlato tak rozkolísané jako teď, spousta potenciálních kupců jen vyčkává a sleduje situaci. Jsou nervózní. Cenová volatilita je pro investory ničivá, protože podkopává jejich důvěru," řekl Ross Norman z firmy Sharps Pixley.

Spolu se zlatem dál oslabuje i stříbro. Jeho cena spadla o osm procent na 32,46 dolaru za unci, nejníže od poloviny května.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
BUSINESS/FINANCE CONTROLLER s AJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 100 000 Kč