12. dubna 2013 18:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena zlata prudce klesla, bankéřům to bere dech

Zlato cihly. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato cihly. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

NEW YORK Cena zlata se v pátek propadla o více než čtyři procenta. Poprvé od července 2011 se tak dostala pod hranici 1500 dolarů za troyskou unci. Žlutý kov nyní kopíruje pokles na ostatních komoditních trzích a akciových burzách. "Rozsah poklesu (ceny zlata) naprosto bere dech," uvedl analytik Robin Bhar ze společnosti Société Générale.

Cena zlata sestoupila až na 1493,35 dolaru za troyskou unci. Nacházela se tak zhruba 22 procent pod rekordním maximem 1920,30 dolaru ze září 2011. Informovala o tom agentura Reuters.

K poklesu tento týden přispěla zpráva, že Kypr bude v rámci plánu na záchranu před bankrotem zřejmě nucen získat zhruba 400 milionů eur prodejem části zlatých rezerv. Tato částka je sice relativně nízká, zpráva však vyvolala obavy, že k prodejům zlata přikročí také další silně zadlužené evropské země, například Itálie a Španělsko.

"Zpráva o možném prodeji kyperského zlata vrátila do centra pozornosti skutečnost, že řada centrálních bank ve vyspělých zemích v posledních několika desetiletích zlato prodává a stále nemá tak velkou potřebu mít ho ve svých rezervách jako dříve," řekla analytička Christin Tuxenová z firmy Danske Bank.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!