25. července 2015 14:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena zlata znovu padala. Klesla až na pět a půl roku staré minimum

Ilustrační foto: Zlaté cihličky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Zlaté cihličky | foto: Shutterstock

MANILA/LONDÝN Cena zlata v pátek klesla až na nejnižší hodnotu za pět a půl roku, později však své ztráty smazala a mírně vzrostla. Další vlnu prodejů zlata nejprve způsobilo posílení dolaru, později však dolar klesl ze svých maxim a americké akcie prohloubily propad, což způsobilo obrat na trhu se zlatem. Za celý týden však zlato oslabilo.

Cena se v pátek propadla až na 1077 dolarů (26 600 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Dostala se tak nejníže od února 2010. Později však zlato stouplo na více než 1096 USD, což ve srovnání se čtvrteční závěrečnou cenou představovalo růst o půl procenta.

„Měli jsme nadměrný pokles na akciových trzích. Viděli jsme, že se dolar vzdal části dřívějších zisků,“ komentoval vývoj na trhu obchodník High Ridge Futures David Meger. Ceny zlata jsou pod tlakem od pondělí, kdy v Asii klesly o více než tři procenta, což byl nejvyšší denní pokles za dva roky.

Investoři považují zlato za bezpečné útočiště v období ekonomické či politické nejistoty. V současnosti se však jejich zájem přesunuje k dolaru, a to kvůli očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla v brzké době zahájit zvyšování úrokových sazeb.

Vyhlídky na růst úroků ve Spojených státech podporují příznivé údaje o americké ekonomice. Většina analytiků nyní předpokládá, že Fed přikročí ke zvýšení úrokových sazeb již v září. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby tak podporoval hospodářský růst.

Z dalších kovů stříbro kleslo o 0,2 procenta. Cena palladia však stoupla o 1,1 procenta a platiny o 0,6 procenta, napsala agentura Reuters.

ČTK