Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Centrální banka USA pumpuje do ekonomiky další peníze. Bez limitu

Šéf Fedu Ben Bernanke | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Fedu Ben Bernanke | foto: Reuters

Washington/New York Americká centrální banka (Fed) zahajuje třetí kolo takzvaného kvantitativního uvolňování (QE3), při němž bude nakupovat státní dluhopisy a cenné papíry odvozené od hypoték, za které ručí stát. Fed chce tímto způsobem ekonomice pomoci znovu se postavit na nohy, protože dosavadní pomoc nezabrala tak, jak si centrální banka představovala.

Fed nestanovil žádný limit, do kterého může aktiva nakupovat. Šéf Fedu Ben Bernanke upřesnil, že banka bude aktiva kupovat tak dlouho, dokud se stav ekonomiky nezlepší natolik, že citelně klesne nezaměstnanost a budou v dostatečném počtu opět vznikat nová pracovní místa. Cílem je tento proces maximálně urychlit.

ČTĚTE TAKÉ:

K dosažení stanoveného cíle hodlá Fed nasadit nejsilnější zbraně, jaké dosud použil. Cenné papíry kryté hypotékami začne nakupovat tempem 40 miliard dolarů měsíčně (asi 758 miliard Kč), k tomu ale bude do konce roku pokračovat v původním programu, kdy přesouvá peníze mezi aktivy s různou dobou splatnosti. Minimálně do Vánoc tak bude skupovat aktiva tempem kolem 85 miliard dolarů měsíčně (asi 1,6 bilionu Kč).

Bezprecedentní krok, k němuž se Fed odhodlal, okamžitě vyvolal kritiku v řadách republikánských politiků. Ti Bernankeho obvinili, že tímto způsobem pomáhá ke znovuzvolení prezidentovi Baracku Obamovi, který potřebuje, aby byla ekonomika v co nejlepším stavu. To však Bernanke odmítl a poukázal na to, že ekonomika je v mimořádně složité situaci.

Žádné zlepšení ani u nezaměstnanosti

Fed zároveň zhoršil výhled ekonomiky na letošní rok a předpokládá, že se hrubý domácí produkt nezvýší o více než dvě procenta. V předchozí prognóze před čtvrt rokem počítal s růstem o 2,4 procenta. Na příští rok ale počítá se zrychlením až na tři procenta a další rok až na 3,8 procenta. Prakticky žádné zlepšení letos nečeká ani u nezaměstnanosti, která patrně neklesne pod osm procent. Další roky už ale klesat má.

Během předchozích dvou kol kvantitativního uvolňování Fed napumpoval do ekonomiky více než dva biliony dolarů (asi 38 bilionů Kč), a razantně tak rozšířil měnovou bázi. Za to sklízí převážně od konzervativních politiků dodnes kritiku.

Akcie reagovaly silným růstem

Základní úrokovou sazbu Fed nechal podle očekávání beze změny v pásmu nula až 0,25 procenta. Na této úrovni ji drží už od konce roku 2008, kdy ji srazil k nule ve snaze minimalizovat dopady globální finanční krize. V té době hrozil kolaps světové finanční architektury v důsledku pádu obří investiční banky Lehman Brothers. Vzhledem k tomu, že ekonomika od té doby skomírá, nenašel Fed zatím důvod sazby zvýšit.

Akcie na oznámení Fedu reagovaly silným růstem, který se zrychloval, jak šéf Fedu na tiskové konferenci odpovídal na dotazy novinářů. Hlavní indexy přidávaly až dvě procenta a například S&P 500 se dostal na 1460 bodů. To je nejvyšší hodnota od ledna 2008. Prudce zdražilo zlato i další komodity, oslabil naopak dolar.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!