5. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Zajímavý bude až závěr týdne

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

To podstatné z prvního dubnového týdne se odehraje až v jeho závěru. Ve čtvrtek zasedne k jednání o měnové politice hned několik světových centrálních bank, v pátek se pak dočkáme údajů z amerického trhu práce. Tvůrci měnové politiky budou nejvíce sledováni investory v Japonsku.

Bankovní rada japonské centrální banky se ukáže poprvé v novém složení. Předpokládá se, že představí opatření směřující k dalšímu uvolnění měnových podmínek. Mezi hlavní očekávané kroky lze zařadit výrazné navýšení objemu nakupovaných aktiv a rozšíření splatnosti těchto finančních instrumentů.

Na evropské půdě investoři tak jasno nemají. Zveřejněné makroekonomické údaje byly v Evropě od posledního zasedání ECB nepatrně horší. Lze tak čekat opětovnou debatu o dalším snížení úrokových sazeb, které však není trhem plně očekáváno. Tisková konference po jednání pak bude zřejmě z velké části věnována situaci na Kypru.

ČTĚTE TAKÉ:


Za velkou louží Spojené státy zveřejní pravidelný měsíční report o vývoji trhu práce. Očekávání znovu ukazují na vysokou tvorbu pracovních míst a stagnaci míry nezaměstnanosti na úrovni 7,7 %.

Přestože počet nezaměstnaných je stále vysoký na to, aby Fed začal nahlas mluvit o zpřísňování měnové politiky, lepší údaje již v minulých měsících zvýšily spekulace na dřívější ukončení probíhajících nákupů cenných papírů.

Současné trendy tak nadále nasvědčují tomu, že americký dolar by měl během letošního roku zpevňovat. Jeho index DXY vůči šesti světovým měnám by měl do konce roku vzrůst o 6,5 procenta.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.