4. března 2009 10:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Centrální banky Evropy se bouří

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

PRAHA Centrální banky Česka, Slovenska, Polska, Rumunska a Bulharska se dnes ve společném prohlášení ohradily proti hodnocení finančních a bankovních systémů v těchto zemí a možnému zpochybnění důvěryhodnosti dohledových orgánů v těchto zemích. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Národní banky Slovenska.

Bankéřům se nelíbí některá vyjádření z poslední doby, která upozorňují na ohrožení bank ze starých členských zemí EU kvůli jejich činnosti v zemích střední a východní Evropy. Zveřejněné informace jsou podle centrálních bank často zjednodušené a zavádějící, což může mít negativní dopady na banky, které v působí v zemích střední a východní Evropy.

"Takové iniciativy představují vysoké reputační riziko nejen pro dohledové orgány, ale především pro finanční systémy, které dohlíží (centrální banky)," uvádí prohlášení.

Centrální banky rovněž upozornily, že každá ze zemí má vlastní specifickou ekonomickou a finanční situaci a že tyto země netvoří homogenní region. Rozlišovat by se podle bank mělo především mezi členskými státy EU a nečlenskými zeměmi.

V prohlášení bankéři rovněž uvedli, že by přivítali, aby budoucí iniciativy hodnotící riziko zemí střední a východní Evropy a jeho možné dopady na evropské země respektovaly úlohu a zodpovědnost jednotlivých státních dohledových orgánů. Spolupráci a koordinovanému přístupu k řešení finanční krize se centrální banky nebrání.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!