30. listopadu 2011 20:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Centrální banky rozjely společnou akci: akcie zpevnily

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

LONDÝN Akcie na burzách v západní Evropě prudce zpevnily, čímž reagovaly na oznámenou intervenci předních centrálních bank světa.

Ty se rozhodly zmírnit napětí na finančních trzích tím, že koordinovanými kroky podpoří likviditu a zpřístupní komerčním bankám úvěry v dolarech a případně i dalších měnách.

Panevropský index FTSEurofirst 300 zpevnil o 34,13 bodu a den uzavřel vyšší o 3,60 procenta na hodnotě 982,02 bodu. Má tak za sebou už čtyři ziskové dny v řadě. Na začátku dnešního obchodování přitom oslaboval, ztráty ale začal smazávat hned po zprávě o snížení povinných minimálních rezerv, k němuž sáhla čínská centrální banka.

ČTĚTE TAKÉ:


Koordinovaná intervence předních centrálních bank má pomoci především evropským bankám. Jejich akcie také dnes na burzách zpevňovaly nejvíce, takže jejich souhrnný index Stoxx Europe 600 Banks přidal více než čtyři procenta. Zisk v podobném rozsahu měl také index firem, které se zaměřují na základní zdroje.

"Je to známkou toho, že měnové autority jsou připraveny udělat všechno, co je třeba, aby zabránily situaci, kdy zcela zamrznou úvěrové trhy," řekl analytik Michael Hewson ze společnosti CMC Market.

Účast na koordinované intervenci oznámila Evropská centrální banka (ECB) spolu s americkou centrální bankou (Fed) a centrálními bankami Švýcarska, Velké Británie, Kanady a Japonska. Měnové autority uvedly, že hned od pondělí komerčním bankám o půl procentního bodu sníží náklady na dolarové swapy, v nichž banky získávají refinanční dolarové úvěry.

Růst akcií

Německý akciový trh podle hlavního indexu DAX vzrostl o 4,98 procenta na 6088,84 bodu, index CAC 40 v Paříži přidal 4,22 procenta na 3154,62 bodu a index FTSE 100 na burze v Londýně zpevnil o 3,16 procenta na 5505,42 bodu. Dařilo se ale například i burze v Miláně, jejíž index FTSE MIB vzrostl o 4,38 procenta na 15.268,66 bodu.

Zhruba 11 procent přidaly akcie největší světové ocelárny ArcelorMittal, akcie společnosti Antofagasta zpevnily o 9,2 procenta. K růstu pomohl zájem investorů o cyklické komodity, což je například měď. Její cena byla v době evropského závěru vyšší o více než pět procent.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?