15. června 2012 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Centrální banky zakročí, pokud to bude kvůli volbám v Řecku třeba

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

WASHINGTON Přední centrální banky světa jsou připraveny koordinovaně intervenovat, pokud výsledek řeckých voleb silně rozkolísá finanční trhy. Agentuře Reuters to řeklo několik zdrojů blízkých skupině G20. Volby přitom nejsou jen v Řecku, souběžně se budou konat i ve Francii a v Egyptě.

"Centrální banky se připravují na koordinovaný zásah, který by znamenal, že poskytnout likviditu," řekl zdroj, který je obeznámen s obsahem jednání zahraničních diplomatů a finančních expertů. Totéž později potvrdily další zdroje.

ČTĚTE TAKÉ:

Britský ministr financí George Osborne už ve čtvrtek řekl, že britská vláda spolu s tamní centrální bankou budou spolupracovat za využití nových nástrojů měnové politiky. Smyslem je podle něj zabránit nedostatku úvěrů a podpořit finanční trhy v době, kdy je ohrožuje dluhová krize.

Troje důležité volby jsou důvodem k obezřetnosti

Jeden ze zdrojů v USA upozornil, že řecké volby nebudou znamenat definitivní signál toho, co lze ve vývoji evropské dluhové krize dál čekat.

Připouští ale, že neobvyklý souběh důležitých voleb hned ve třech zemích je důvodem k obezřetnosti. Centrální banky prý chtějí zajistit, aby finančním systémem vždy protékal dostatek hotovosti.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Připravenost centrálních bank zvýšit objem likvidity se může stát klíčovým tématem pro nadcházející summit G20 v mexickém Los Cabos. Konat se bude začátkem příštího týdne a všeobecně se očekává, že se zaměří právě na dluhovou krizi v eurozóně.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz