6. března 2013 12:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Centrum kybernetické bezpečnosti žádá o pomoc napadené servery

Logo Národního centra kybernetické bezpečnosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Národního centra kybernetické bezpečnosti | foto: NCKB

PRAHA Bez pomoci napadených serverů se neobejdeme, tvrdí Národní centrum kybernetické bezpečnosti. To je od středečního rána zahlceno dotazy na bezpečnost českého internetu. Centru nyní nezbývá, než požádat napadené servery, aby zpřístupnily detailní průběh útoků. Teprve pak může dojít k důsledné analýze.

"My dovnitř napadených serverů nevidíme a ani nechceme vidět, proto žádáme napadené o pomoc, jen tak můžeme celou situaci důkladně zanalyzovat," tvrdí Radek Holý z centra kybernetické bezpečnosti.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Spekulovat o dalších možných terčích hackerů nechtěl: "Říci, co dalšího bude cílem útoků, je věštěním z křišťálové koule," řekl serveru Lidovky.cz Holý.

ČTĚTE VŠE O KYBERÚTOCÍCH:

Centrum nyní prověří data, která od serverů obdrží. Po jejich analýze je zřejmě použije k prevenci dalších útoků.

Vláda se na dnešním pravidelném zasedání kybernetickými útoky nezabývala.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) však o bezpečnosti počítačových sítí ministři pravidelně "poměrně často" hovoří s ředitelem Národního bezpečnostního úřadu.

Napadené společnosti by měly informovat buď centrum bezpečnosti nebo sdružení CZ.NIC. Centrum se stará o kybernetické zabezpečení státní správy a kritické infrastruktury, do níž patří například energetické nebo vodovodní sítě. CZ.NIC pak zabezpečuje ostatní komerční sféru.

"Žádáme tímto o průběžné informování a aktivní spolupráci s výše uvedenými technickými týmy ze strany dotčených subjektů. Poskytnuté informace podrobíme analýze a případně budeme nápomocni při řešení problémů," sdělil ČTK ředitel NBÚ Dušan Navrátil.

khuKarel Hrubeš

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč