19. prosince 2011 10:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny akcií padají. Trhy se bojí Kimova nástupce

Korejský index KOSPI se propadl o 3,8 procenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korejský index KOSPI se propadl o 3,8 procenta. | foto: Reuters

PRAHA Západoevropské akcie začaly týden novým poklesem. Oslabovaly je rostoucí obavy z prohlubování dluhové krize v eurozóně a zpráva o smrti severokorejského vůdce Kim Čong-Ila. Ze stejného důvodu padají i japonské trhy. Hlavní index na tokijské burze sestoupil o více než jedno procento na třítýdenní minimum.

Západoevropský index FTSEurofirst 300 zahájil obchodování poklesem o 0,4 procenta na 952,96 bodu. V pátek oslabil o 0,5 procenta a za celý minulý týden ztratil 2,9 procenta, nejvíce od konce listopadu.

Obavy z dalšího zhoršování dluhové krize vyvolal v pátek agentura Fitch. Ta sdělila, že by mohla snížit úvěrový rating sedmi zemí eurozóny včetně Francie, protože komplexní řešení krize je "technicky a politicky nedosažitelné".

Negativní vliv měla na investory dnešní zpráva o smrti vůdce nevyzpytatelné komunistické Severní Koreje, který podle oficiálních zdrojů dostal v sobotu infarkt ve vlaku. Na trzích to vyvolalo obavy z nárůstu nestability na Korejském poloostrově a z politické nejistoty v celé Asii.

"Každý na trhu teď mluví o Severní Koreji a nejistotách, zatímco Fitch použila ve svém pátečním sdělení docela silná slova. Nevypadá to, že by se v Evropě něco vyřešilo, dokud se neocitnou úplně na pokraji," řekl agentuře Reuters Joe Rundle z firmy ETX Capital.

Japonsko se bojí korejských provokací

Japonské akcie vstoupily do nového týdne poklesem a jejich hlavní index sestoupil o více než jedno procento na třítýdenní minimum.

"K prodejům nutí riziko či strach, že smrt Kim Čong-Ila povede k severokorejským provokacím," řekl agentuře Reuters šéf firmy Investrust
Hirojuki Fukunaga. "Investoři zaujali vyčkávací postoj a sledují, zda se
situace v Severní Koreji zvrátí k horšímu. Investoři zatím nejsou schopni
pojmout situaci vcelku a zbavují se svých pozic," řekl analytik Securities
Japan Masajuki Otani.

Analytici se však shodují, že nedojde-li v Pchjongjangu k něčemu neočekávanému, vliv této události na trhy vymizí.

Index jihokorejských akcií na burze v Soulu klesl během dne až o pět
procent. Nakonec ztratil 3,4 procenta a klesl na minimum za tři týdny.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.