11. března 2010 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny bytů padají dál. Jako první začnou umazávat ztráty malé 1+1

Bytový areál v Praze Nových Měcholupech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bytový areál v Praze Nových Měcholupech | foto: earch.cz

PRAHA Prognózy realitních analytiků se vyplňují. Ceny bytů v Česku nadále klesají a březen není výjimkou. Nejrychleji se budou narovnávat ceny malých bytů, jejichž ceny padaly nejméně.

Podle údajů realitních portálů Realitycechy.cz a Realitymorava. cz klesly průměrné ceny bytů v tuzemsku za poslední měsíc o 0,54 procenta.

K cenové stabilizaci by mělo dojít v druhé polovině letošního roku. Příští rok bychom tak mohli očekávat mírné navýšení cen zejména menších nemovitostí, které i během krize ztrácely na hodnotě nejméně. K zastavení poklesu cen zatím nepomohl ani zvýšený zájem lidí o nemovitosti, který zaznamenaly realitní kanceláře.

Klikněte pro zvětšeníStatistiky vývoje cen bytů v Česku.

"Poptávány jsou zejména starší byty. Poptávka po nových bytech je stále na nižší úrovni než v letech 2006 až 2007," vysvětluje LN Michal Pich, jednatel společnosti EuroNet Media, která provozuje realitní portály Realitycechy. cz a Realitymorava.cz.

Poklesy byly zřetelné ve všech kategoriích kromě bytů 2+1, jež si meziměsíčně polepšily o 0,38 procenta. "Jelikož jsou byty 2+1 pro mnohé kupující pomyslnými startovními byty, stejně jako byty kategorie 1+1, lze předpokládat, že budou cenově velmi rychle reagovat na možné zvýšení poptávky v dalším období," dodal Pich.

Více o cenách bytů čtěte zde:


Byty kategorie 1+1 ztratily v úvodu března ze své hodnoty meziměsíčně 1,23 procenta. Navzdory tomu však podle Picha patří tento typ bydlení z dlouhodobého hlediska k nejméně ztrátovému, jelikož za posledních 18 měsíců klesly průměrné ceny těchto bytů jen o 13,54 procenta, což je nejmenší pokles ze všech kategorií.

Důvodem je zejména silná poptávka po malometrážních bytech a jejich dobrá cenová dostupnost. V případě silného oživení poptávky po bytech v České republice bude s největší pravděpodobností právě tato kategorie první, u níž dojde ke zvýšení průměrných cen.

"Dříve velmi žádaná kategorie bytů 3+1 značně ztrácí nejen dlouhodobě, ale i krátkodobě," konstatuje Pich s tím, že za poslední měsíc ztratily tyto byty v průměru 0,91 procenta své hodnoty, za posledních osmnáct měsíců je to již 21,13 procenta. Tyto byty reagovaly jako první na snížení poptávky po nemovitostech.

Kategorii bytů 4+1 vyhledávají z dlouhodobého hlediska spíše individualisté, proto v tomto případě nedošlo k tak velkému poklesu průměrných cen jako u kategorie 3+1. Za poslední měsíc ztratily byty 4+1 ze své hodnoty 0,68 procenta, za posledních osmnáct měsíců celkem 19,36 procenta.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!