16. července 2014 15:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny nových aut v Česku vzrostly. Může za to oslabená koruna

Prodej auta - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej auta - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny osobních aut v Česku vzrostly v prvním pololetí kvůli oslabení koruny vůči euru o jednotky procent. Zákazníky to ale od nákupů neodradilo, obchodníci zvýšení cen často kompenzují marketingovými nebo slevovými akcemi.

ČTK to ve středu sdělila poradenská firma PricewaterhouseCoopers (PwC). Od ledna do června se prodej nových osobních aut zvýšil o 16 procent na více než 94 000 vozů. Nejvíce prodaly Škoda, Volkswagen a Hyundai. "Celkově tak ani vyšší cenovky neodradily zákazníky od koupi nového vozu. Důvodem může být zejména to, že v absolutním vyjádření nejde o tak velkou částku, aby zcela změnila rozhodnutí kupujícího pořídit si nový vůz. Podobný scénář očekáváme i po zbytek roku," uvedl Vojtěch Opleštil z automobilové expertní skupiny PwC.

ČTĚTE TAKÉ:

Některé značky, například Peugeot, změnu kurzu promítly do ceníkových cen jen částečně a postupně. Třeba Kia k dílčím úpravám v řádu jednotek tisíc korun přistoupila jen v souvislosti se změnou ve výbavě některých modelů. Navíc nabídla akční modely. "Nabízíme například modely Kia Sportage FIFA World Cup se zvýhodněním 100 000 Kč nebo cee’d FIFA World Cup se zvýhodněním 70 000 Kč," uvedla mluvčí firmy Kateřina Jouglíčková.

Podle mluvčího českého zastoupení Škody Auto Vítka Pelce je cenová hladina osobních aut v ČR jedna z nejnižších v Evropě. Firma prý nyní má velmi dobré objednávky na všechny modely. "Nepředpokládáme proto nějaké výrazné výkyvy směrem nahoru ani dolů, záležet však bude na celkové kondici trhu a samozřejmě na chování konkurence," řekl Pelc.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?