8. února 2012 15:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny panelákových bytů půjdou dolů

Pohled na sídliště Jižní Město. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na sídliště Jižní Město. | foto: Praha 11

PRAHA Ceny nemovitostí v Česku budou letos stagnovat. Mohou ale zlevnit starší panelové byty. Nabídka nemovitostí bude i v letošním roce převyšovat poptávku.

Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila poradenská společnost Deloitte. Ceny stavebních pozemků by podle studie mohly mírně růst. "Pokles cen očekáváme především u starších, zejména nerekonstruovaných bytů panelového typu, bytů a projektů v dopravně hůře dostupných a nedostatečně sociálně vybavených lokalitách," uvedla Diana Rádl Rogerová, partnerka společnosti Deloitte.

ČTĚTE TAKÉ:

Investice do komerčního nájemního bydlení dle studie představuje z dlouhodobého hlediska stabilní a bezpečný výnos. "Rezidenční trh nachází podporu především v prozatímním slibném vývoji hypotečního trhu, v klesajících cenách stavebních prací a materiálů a hledání nových konceptů," uvedl manažer pro oblast nemovitostí v Deloitte Filip Endal.

Počet zahajovaných staveb bytů v ČR od roku 2008 soustavně klesá. "Dlouhodobě nejvyšší intenzita bytové výstavby stále probíhá v Praze a Středočeském kraji," dodal Endal. V Praze je podle studie zhruba 2500 až 3000 neprodaných a dokončených bytů. Asi čtvrtina z nich jsou byty, které byly postaveny před více než dvěma roky.

Český hypoteční trh v loňském roce zaznamenal oživení po propadu v roce 2009. "Srovnáme-li objem poskytnutých hypotečních úvěrů za prvních deset měsíců roku 2011, je o téměř 44 procent vyšší ve srovnání s rokem 2010.

Odhaduje se, že v roce 2011 dosáhl celkový objem hypoték 117 miliard korun, v letošním roce by se objem hypoték mohl pohybovat kolem 100 miliard korun," dodala Rogerová. Hypoteční úvěry loni podle ní těžily z příznivé úrokové sazby a z přetrvávající stabilní ceny nemovitostí.

ČTK, Lidovky.cz