22. prosince 2009 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny počítačů už v příštím roce klesat nebudou

Dítě u notebooku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě u notebooku (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny osobních počítačů v Česku by již v příštím roce neměly tak výrazně klesat jako letos. V rozhovoru pro ČTK to uvedl ředitel počítačové divize české pobočky Hewlett-Packard Petr Kheil.

Letošní pokles průměrné ceny PC kolem deseti až 20 procent podle něj způsobil dramatický nárůst podílu levných netbooků a zároveň průběžné snižování cen klasických notebooků a stolních PC.

V příštím roce by se již podle Kheila podíl netbooků neměl příliš zvyšovat.

"Netbooky se etablovaly jako platná součást nabídky přenosných PC a budou v ní nadále mít svůj nemalý podíl. Zároveň dochází k doplňování nabídky dalšími formáty notebooků mezi velikostí netbooku a tradičního notebooku s 15palcovým displejem," dodal.

Design rozhodne
Podle Kheila poroste v nižších cenových úrovních nabídka lépe vybavených notebooků například s WWAN modulem pro připojení k datovým sítím mobilních operátorů, vysokokapacitními bateriemi, bezpečnostními prvky nebo možností rozšíření o příslušenství upravené pro konkrétního uživatele.

"Důležitým trendem je i nabídka zajímavého designu, která má odezvu u zákazníků nepoužívajících notebook pouze na práci, ale také k reprezentaci anebo zábavě," doplnil.

Největší potenciál růstu v příštím roce vidí šéf HP v segmentu malých a středních firem a u domácností. "Firmy i spotřebitelé se naučili pracovat s financemi daleko obezřetněji, nicméně počítače a především notebooky jsou stále více prostředkem běžné denní potřeby. Trh ještě není plně nasycen a obnova stále probíhá," podotkl.

Na tuzemském trhu by se měl v příštím roce také pozitivně projevit nástup nového operačního systému Windows 7. "Vliv na prodej je a bude pozitivní, a to především v oblasti domácích spotřebitelů a segmentu malých firem, kteří nebudou limitováni případnými migracemi firemních aplikací," uvedl Kheil.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.