13. ledna 2016 21:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny pohonných hmot v Česku nejspíš ještě klesnou. Ropné velmoci sahají k plošným úsporám

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká ekonomika se má nač těšit. I v novém roce pokračuje strmý pád ceny ropy na světových trzích. Ve středu nakrátko překročila psychologickou hranici 30 dolarů za barel, a obchoduje se tak nejlevněji od prosince roku 2003. Jen od Nového roku ztratila téměř třetinu hodnoty.

Podle většiny ekonomů se budou ceny držet nízko ještě nějakou dobu. Těšit se tak mohou nejen motoristé, ale většina Čechů. Levná ropa totiž bude dál pozitivně stimulovat růst ekonomiky.

Ty tam jsou doby, kdy ceny pohonných hmot na tuzemských čerpacích stanicích pravidelně překračovaly 40 korun. Podle informací společnosti CCS činila k­ 12. ­lednu průměrná cena litru benzinu 28,15 koruny, nafta pak stála průměrně 26,74 koruny za litr. Češi tak platí na čerpacích stanicích stále méně, a to už pět měsíců v řadě. Podle většiny předpovědí by minimálně v lednu měla ­cena ještě mírně klesnout.

Levnější pohonné hmoty by se měly promítnout do výkonu celé ekonomiky. V loňském třetím čtvrtletí bylo české hospodářství premiantem celého středoevropského regionu, když HDP meziročně rostl o­ 4,7 procenta. Nízké ceny nafty a benzinu navíc povzbudí firmy i domácnosti, které budou nadále utrácet.

O rapidním poklesu cen ropy a odhadech odborníků, že se cena sníží až pod 20 dolarů, jsme informovali také ZDE.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

  • Na záchranu OKD stát chystá složitou kličku

Možností, jak tlumit těžbu na Ostravsku postupně, je určení státní firmy, která by na provoz zdravých šachet získala bankovní půjčku. Jednání o tom, co udělá krach důlní společnost OKD se zaměstnaností v Moravskoslezském kraji, dnes vstupuje do další fáze.

  • Věda se brání predátorským žurnálům

„Kauza Strielkowski“ poukázala na podezřelé časopisy, jež otisknou skoro vše. Univerzity teď zpřísňují pravidla publikování.

  • Zájem o nová auta neutuchá

Svět aut uhání stále zběsileji. Hlavním trendem, který ho bude nejen v letošním roce ovlivňovat, je konektivita a digitalizace. Vyplývá to ze studie KPMG mezi 800 vedoucími pracovníky automobilového průmyslu v 38 zemích.