17. listopadu 2012 14:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vzrostly ceny ropy, kvůli napětí na Blízkém východě

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LONDÝN Světové ceny ropy zakončily týden růstem o zhruba dolar na barel pod vlivem eskalujícího napětí mezi Izraelem a pásmem Gazy. Během pátku ropný trh podpořil také požár na jedné z ropných plošin v Mexickém zálivu.

V závěru pátečního dne cena severomořské ropy Brent stoupla o 94 centů na 108,95 dolaru za barel. Cena americké ropy WTI v končícím prosincovém kontraktu posílila o 1,22 dolaru na 86,67 USD a nastupující lednový kontrakt zpevnil o 1,05 dolaru na 86,92 dolaru za barel. Za celý týden Brent oslabil o 45 centů, WTI naopak získala 60 centů.

Mobilizace 75 tisíc záložníků
Investory znervózňuje vývoj konfliktu mezi Izraelem a radikály z pásma Gazy, který pokračuje novými útoky a poprvé byla palestinská raketa vypálena i na oblast hlavního města Jeruzaléma. Izraelský ministr obrany Ehud Barak požádal vládu o schválení mobilizace až 75 000 záložníků, což posiluje dohady o chystané pozemní operaci v pásmu. Na stranu Palestinců se demonstrativně postavil Egypt a trh se obává, že by do konfliktu mohli být zataženi arabští producenti ropy.

ČTĚTE TAKÉ

Cena WTI vystoupila dočasně až na 87 dolarů po zprávě o explozi a následném požáru na ropné plošině u pobřeží Louisiany. Pobřežní stráž však uvedla, že plošina aktivně netěžila a že větší ekologické škody nejsou pravděpodobné.

Ve výraznějším růstu ropě nadále brání nejistý výhled globální ekonomiky.

Eurozóna se propadla do recese a stále nemá jasno ohledně řešení řeckého dluhu, zatímco americké ekonomice hrozí pokles v případě, že se politici do konce roku nedohodnou na řešení hrozící fiskální restrikce.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz