29. července 2009 18:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny ropy prudce klesají, barel se prodává za 63 dolarů

Ropná plošina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná plošina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Ceny ropy na světových trzích dnes odpoledne zrychlily pokles a referenční kontrakt na americkou lehkou ropu West Texas Intermediate (WTI) zlevnil až k 63 dolarům za barel. To je proti předchozímu závěru propad o více než šest procent. Cena se snižuje především v reakci na růst zásob v amerických skaldech, vliv má ale rovněž horší statistika.

Krátce před 17:00 se barel WTI prodával za zhruba 63,10 USD a proti předchozímu závěru byla jeho cena nižší o 6,5 procenta. Barel severomořské ropy Brent zlevnil v podobném rozsahu na 66,50 USD.

Zásoby ropy v amerických skladech minulý týden podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) vzrostly asi o 5,1 milionu barelů. Na trhu se čekal opačný vývoj a pokles zásob o 1,3 milionu barelů. Zásoby benzinu se ale o 2,3 milionu barelů snížily, i když analytici v průměru počítali s jejich zvýšením o 400.000 barelů.

Cena ropy se snižovala prakticky celý den, ale mírněji než odpoledne.

Impuls k poklesu cen dala již úterní zpráva organizace American Petroleum Institute, která ukázala, že zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly asi o 4,1 milionu barelů. Zatímco EIA je státní úřad, API je soukromá organizace a každá z nich používá jinou metodiku zjišťování stavu zásob.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…