17. ledna 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny ropy prudce stouply. Poprvé po osmi týdnech

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LONDÝN/NEW YORK Světové ceny ropy v pátek výrazně stouply a zaznamenaly díky tomu první týdenní nárůst za posledních osm týdnů. Vzhůru zamířily po zprávě Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle které se v některých oblastech objevily známky omezování těžby.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) v pátek zdražila o 2,44 dolaru na 48,69 dolaru za barel. Za celý týden tak stoupla o 33 centů. K růstu přispěly kromě zprávy IEA také údaje o vysoké spotřebitelské důvěře ve Spojených státech. Ty jsou největším konzumentem ropy na světě.

PSALI JSME:

Cena severomořské ropy Brent v pátek stoupla téměř o dva dolary, a vrátila se tak nad hranici 50 dolarů za barel. Agentura Reuters nicméně upozorňuje, že další zdražování bude zřejmě brzdit silný dolar. 

Ten zvyšuje ceny ropy z pohledu držitelů ostatních měn, což omezuje poptávku. Analytici navíc tvrdí, že nabídka ropy dál převažuje nad poptávkou, a není tedy pravděpodobné, že se ceny brzy výrazně vzpamatují.

Tlak na pokles cen ropy vyvine posilující dolar

Od loňského června ropa zlevnila o téměř 60 procent. Zatímco růst světové ekonomiky váznul, produkce ropy se zvyšovala a předčila poptávku. IEA v pátek předpověděla, že ceny budou asi dál klesat a jejich oživení v nejbližší době nenastane. Existují ale již náznaky, že nižší ceny začaly v některých oblastech včetně Severní Ameriky produkci ropy snižovat.

Analytici finančního ústavu Bank of America Merrill Lynch ve čtvrtek srazili cenové prognózy a předpověděli, že Brent by mohl do konce prvního čtvrtletí klesnout až na 31 dolarů za barel.

Podle banky OCBC může další tlak na pokles cen ropy vyvíjet i letošní potenciální posilování dolaru, ve kterém se komodity jako je ropa obchodují. Euro v pátek k americké měně sestoupilo na novou nejnižší úroveň za 11 let, ještě v reakci na to, že Švýcarsko přestalo bránit své měně v posilování k euru.

Lidovky.cz, ČTK