22. března 2014 12:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny ropy stoupají. Trh se bojí dopadů sankcí vůči Rusku

Těžba ropy. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Ceny ropy v pátek odpoledne získávaly více než dolar na barel, převážně v obavách z možných dopadů zvýšeného napětí mezi Ruskem a Západem. Obchodníci likvidují pozice a připravují se na nenadálý víkendový vývoj v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Rizikovou přirážku k cenám ropy zvýšilo čtvrteční rozšíření amerických sankcí vůči Rusku, které je druhým největším vývozcem ropy na světě.

Severomořská ropa Brent kolem 17:00 SEČ získávala 1,20 dolaru na 107,65 USD za barel. Ve středu se přitom její cena propadla až na 105,71 dolaru za barel, což byla nejnižší úroveň od 5. února. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala 1,10 USD a nacházela se mírně nad hranicí 100 dolarů za barel.

Na trh se vrátila nejistota

Sankce zesílily obavy z narušení dodávek ropy, zejména s ohledem na to, že na americkém seznamu je i podnikatel Gennadij Timčenko, spoluzakladatel švýcarské obchodní společnosti Gunvor, která je významným světovým obchodníkem s ropou. Společnost Gunvor oznámila, že Timčenko svůj téměř poloviční podíl ve firmě prodal, aby jí umožnil vyhnout se narušení provozu.

"Na trh se vrátila nejistota," řekl agentuře Reuters analytik Abhishek Deshpande z londýnské firmy Natixis. "USA ukázaly odhodlání zesílit sankce proti Putinovu vnitřnímu kruhu a mohly by uvalit cílené tresty na podniky, včetně firem z energetického sektoru," dodal.

USA daly najevo, že jsou připraveny zesílit sankce tak, aby zasáhly ruskou ekonomiku, včetně energetiky. Své sankce dnes rozšířila i Evropská unie.

Ve výraznějším růstu cen ropy ale brání pokles sezonní poptávky. Ta se projevila ve výrazném nárůstu zásob na americkém trhu.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.