15. dubna 2009 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny v průmyslu padají, bude se zlevňovat

Ceny průmyslových výrobců v březnu oproti minulému roku klesly o dvě procenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny průmyslových výrobců v březnu oproti minulému roku klesly o dvě procenta. | foto: AFP

PRAHA Ceny průmyslových výrobců, od kterých se odvíjí i ceny pro konečné spotřebitele, v březnu klesly nejvíce od roku 1991. Nejvyšší pokles hlásí zemědělci, jejichž ceny meziročně poklesly téměř o třetinu, a výrobci ropných výrobků s propadem téměř 40 procent oproti minulému roku.

Jak dnes informoval Český statistický úřad, ceny průmyslových výrobců v březnu oproti minulému roku klesly o dvě procenta, v meziměsíčním srovnání  o více než procento. "Nejvýrazněji klesly ceny koksu a rafinérských ropných výrobků o 36,6 procenta, chemických látek a výrobků o 12,1 procenta," uvedl ČSÚ.

"Jak je zřejmé, přichází s rychlým ochlazením ekonomiky také výrazně pomalejší inflace, případně deflace," komentoval situaci David Marek ze splečnosti Patria. "Pokles cen v průmyslu i zemědělství zvyšuje pravděpodobnost dalšího snížení úrokových sazeb ČNB. A tentokrát mu nestojí v cestě kolísání kurzu koruny," dodal.

Ceny zemědělských výrobců se meziročně snížily o 28,6 procenta a meziměsíčně poprvé po devíti měsících vzrostly, a to o 0,5 procenta.

Ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 2,6 procenta a proti únoru se zvýšily o 0,2 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře vzrostly o dvě procenta, meziměsíčně se zvýšily o 1,6 procenta.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)