17. srpna 2009 9:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny v průmyslu padají dál, na pulty mohou dorazit další slevy

Ceny v průmyslu padají | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny v průmyslu padají | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny průmyslových výrobců v červenci klesly bezmála o pět procent, což je opět největší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991. Ceny průmyslových výrobců se s odstupem promítají do cen na pultech obchodů pro běžného spotřenitele.

Oproti loňsku se ceny zemědělských výrobců, které předznamenávají ceny potravin, dokonce propadly už více než o třetinu. Proti červnu jsou ale nižší 'jen' o 1,7 procenta.

"Čísla potvrzují fakt, že riziko inflace v české ekonomice nyní neexistuje. Podniky v průmyslu musí zlevňovat svoji produkci z důvodu slabé poptávky a nic zatím nenaznačuje, že by se tento trend měl rychle změnit," komentoval data analytik ČSOB Petr Dufek.

Klesající ceny výrobců podle Dufka vytvářejí prostor i pro další pokles cen v obchodech. Nízká inflace tak může být ještě nižší, respektive brzy může sklouznout i do záporu. Dnešní čísla tak jen potvrzují očekávání, že nízké úrokové sazby bude moci centrální banka udržovat poměrně dlouhou dobu, dodal.

Podle statistiků klesly zejména ceny koksárenských a ropných produktů o 38 procent, kovů a kovodělných výrobků o 16 procent a potravinářských výrobků o pět procent. Naopak vzrostly především ceny elektřiny, plynu a páry o 11 procent, nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu o 3,6 procenta a dopravních prostředků o 2 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.