Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny v průmyslu padají dál, na pulty mohou dorazit další slevy

Ceny v průmyslu padají | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny v průmyslu padají | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny průmyslových výrobců v červenci klesly bezmála o pět procent, což je opět největší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991. Ceny průmyslových výrobců se s odstupem promítají do cen na pultech obchodů pro běžného spotřenitele.

Oproti loňsku se ceny zemědělských výrobců, které předznamenávají ceny potravin, dokonce propadly už více než o třetinu. Proti červnu jsou ale nižší 'jen' o 1,7 procenta.

"Čísla potvrzují fakt, že riziko inflace v české ekonomice nyní neexistuje. Podniky v průmyslu musí zlevňovat svoji produkci z důvodu slabé poptávky a nic zatím nenaznačuje, že by se tento trend měl rychle změnit," komentoval data analytik ČSOB Petr Dufek.

Klesající ceny výrobců podle Dufka vytvářejí prostor i pro další pokles cen v obchodech. Nízká inflace tak může být ještě nižší, respektive brzy může sklouznout i do záporu. Dnešní čísla tak jen potvrzují očekávání, že nízké úrokové sazby bude moci centrální banka udržovat poměrně dlouhou dobu, dodal.

Podle statistiků klesly zejména ceny koksárenských a ropných produktů o 38 procent, kovů a kovodělných výrobků o 16 procent a potravinářských výrobků o pět procent. Naopak vzrostly především ceny elektřiny, plynu a páry o 11 procent, nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu o 3,6 procenta a dopravních prostředků o 2 procenta.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz