29. února 2012 15:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ochrana českých slepic zvedá raketově ceny vajec

Drůbežárny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drůbežárny | foto: ČTK

PRAHA Vejce na pultech tuzemských obchodů od začátku letošního roku, kdy Evropská unie zpřísnila pravidla pro chov slepic, podražila o několik desítek procent.

Na tuzemském i unijním trhu po Novém roce začal být kvůli poklesu produkce drůbežáren výrazný nedostatek vajec, což mělo za následek prudký růst jejich ceny. Obchodníci navíc mají značné problémy se zajištěním dodávek vajec do svých prodejen.

"Cena vajec na tuzemském trhu se v porovnání s lednem zvýšila zhruba o 80 procent. Hlavní nárůst byl na začátku února a od té doby se cena vajec stále zvyšuje," říká zástupce obchodního řetězce, který si nepřál být jmenován.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle mluvčího hypermarketů Globus Libora Tomáše se od prosince nákupní cena vajec zvýšila na dvojnásobek. "Od začátku roku ceny vajec na českém trhu neadekvátně a stále rostou," potvrdila cenový vývoj mluvčí diskontních prodejen Lidl Lucie Borovičková.

Českých vajec je málo

Například supermarkety Billa na přelomu loňského a letošního roku prodávaly deset vajec za necelých 30 korun a dnes stejné balení vajec stojí 41,9 koruny. "Čeští dodavatelé nedokážou uspokojit poptávku všech obchodníků a logicky tak v době vysoké poptávky zvyšují cenu, což se odráží i na cenách pro spotřebitele, které na celém trhu výrazně vzrostly," uvedla Simona Caidlerová z obchodního řetězce Albert.

S poklesem dodávek vajec se potýká většina obchodníků a v některých prodejnách vejce nebyla po nějakou dobu k dostání. Obchodní řetězce problémy přičítají směrnici EU, která nařídila evropským producentům vajec, aby do konce roku 2011 pořídili pro slepice komfortnější klece. Od firem, které směrnici nesplňují, nemohou obchodníci vejce nakupovat. Čeští drůbežáři měli na začátku letošního roku modernizováno 80 procent klecí.

Zbylá pětina má být vyměněna v první polovině letošního roku. Novou směrnici však nesplňuje řada zahraničních chovatelů, kteří zásobovali tuzemské prodejny.

Zadržená vejce z ciziny

Státní veterinární správa letos v Česku zakázala prodej už několika stovek tisíc vajec od polských či maďarských firem, které chovají slepice v nepovolených menších klecích.

"Někteří producenti nezajistili včas stoprocentní realizaci směrnice, proto s nimi byly přerušeny dodávky. To mělo vliv na dostupnost vajec. V důsledku poklesu dodávek došlo v našich obchodech k výpadkům zásobování. Situaci se nám daří postupně stabilizovat," uvedla mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Stejný problém řeší prodejny Kaufland a Albert. "Nyní opravdu pociťujeme oslabení dodávek vajec. Nedostatek je způsoben novou legislativou určující podmínky chovu slepic, na kterou nepřešli všichni zahraniční chovatelé a nemohou tak dovážet vejce do ČR," dodala Caidlerová.

Obchodníci nemohou vyjednávat

Pozice obchodníků je při jednání s dodavateli vajec podle Tomáše oslabena. "O nákupních cenách není možné v současnosti s dodavateli vyjednávat, i když si myslíme, že jde o umělé navyšování nákupních cen," podotkl. Podle mluvčí supermarketů Billa Gabriely Bechyňské se ceny vajec mění "doslova každý den".

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmové produkce vajec letos klesla v celé EU a jejich cena vzrostla. Kvůli rekonstrukci chovů pokrývali tuzemští chovatelé na začátku roku pouze 60 procent spotřeby vajec v ČR a zbývajících 40 procent je zatím nutné dovážet ze zahraničí.

"Výrobci ve větší míře prodají vejce na místním trhu a nemají potřebu je prodávat za dumpingové ceny v zahraničí," upozornila. Tuzemská produkce vajec by se měla začít zvyšovat od dubna, kdy budou postupně obnoveny další modernizované chovy slepic.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.