20. června 2011 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cenzura internetu v Česku? Rozhoduje se

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Poslanecká sněmovna bude v úterý ve třetím čtení schvalovat návrh novely zákona o loteriích a jiných podobných hrách. Pokud novela projde, bude mít každý poskytovatel internetového připojení povinnost zablokovat stránky nabízející služby sázkových či loterijních společností, které k činnosti nemají povolení českého ministerstva financí. To podle odborníků povede k cenzuře internetu.

Jeden z paragrafů novely totiž provozovatelům internetu přikazuje, aby svým uživatelům znemožnili přístup ke stránkám, které nabízejí online hazardní hry bez povolení od českých úřadů, ale i ke stránkám, které obsahují jakoukoliv reklamu na tyto společnosti.

Znamenalo by to, že by třeba Telefónica, UPC a stovky dalších poskytovatelů internetu u nás museli kontrolovat všechny internetové stránky a reklamy na nich. Pokud by to neudělali, hrozí jim desetimilionová pokuta.

Čtěte také:


Sázkové společnosti bez povolení českého ministerstva financí přitom často sponzorují různé sportovní akce. Jejich reklamy jsou na většině stadionů někdy i na dresech hráčů. Pokud tak internetoví provideři umožní na internetu sledovat například video ze sportovního utkání, kde se takováto reklama objeví, hrozí mu automaticky pokuta ve výši až deseti milionů.

Petice proti cenzuře

Petici proti cenzuře internetu podepsalo za tři dny přes 10.000 lidí. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci České pirátské strany.

Petici chtějí zástupci strany předat v úterý poslancům a senátorům. Ti se v případě více než 10.000 podpisů musí peticí zabývat.

Kritika
"Navrhované opatření je zcela zřetelně předběžnou cenzurou webu a porušuje právo občanů na svobodný přístup k internetu," uvedla například Česká pirátská strana a její slova potvrzují i jiní. "Tento návrh se neslučuje s principy svobody tisku a svobody informací," píše například na svém blogu poradce ministra financí ČR Tomáš Haas.

O značné částky mohou přijít i české weby se sportovním zpravodajstvím. Návrh zákona totiž zakazuje reklamu sázkových společností bez povolení ministerstva financí.

Dalším problémem je navíc podle odborníků například bannerová reklama na soukromých webech umisťovaná ze zahraničí. Pokud by na svém webu nebo třeba Facebooku někdo měl nevyhovující reklamní proužek s odkazem na nesprávnou sázkovou společnost, musí mu internetový poskytovatel celý web zablokovat. Může se tak stát, že internetoví providěři budou muset blokovat tisíce soukromých webů.

"Doposud jsme se o to, jaké stránky zákazníci našeho internetu navštěvují, zásadně nezajímali. A teď nám má být blíže neurčená role jakéhosi cenzora doslova vnucena," říká František Malina, mluvčí společnosti UPC, která poskytuje připojení k internetu, a dodává, že náklady spojené s těmito kroky by se navíc pohybovaly v řádu desítek milionů korun.

Tvorba blacklistu
Podle internetových odborníků by se však ani přesto nepodařilo zablokovat všechny stránky s odkazem na online sázení. S tím ale nesouhlasí Jan Farský (TOP 09), který návrh novely předložil. Jednou z variant, jak toho docílit, je podle něj tvorba blacklistu. "Část odborníků se v tuto chvíli vyjadřuje v duchu, že takové řešení je možné, i když ne zcela jednoduché," říká Farský a dodává, že stejný názor má i ministerstvo financí.

Autor novely pak nesouhlasí ani s tvrzením, že jde o cenzuru internetu. Novela podle něj pouze zamezí daňovým únikům z provozu zahraničních hazardních her. "O cenzuru se nejedná. Jde o snahu regulovat nezákonný hazard provozovaný v ČR přes internet ze zahraničí," vysvětluje Farský a dodává, že tímto způsobem státu utíkají velké peníze. V současnosti se podle něj v Česku prosází přes internet odhadem 4 miliardy korun ročně.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!