Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Cenzurní‘ zákon o hazardu na internetu už platí. Ale není jasné pro koho a jak

Hazardní hry (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hazardní hry (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Od ledna musí poskytovatelé internetu blokovat stránky uvedené na seznamu, který spravuje ministerstvo financí. Jak bude seznam vypadat, však ještě neví ani ministerstvo. Argumentuje tím, že s prvními subjekty musí prvně proběhnout správní řízení, které neskončí dřív než za tři měsíce. Právě rychlostí však resort Andreje Babiše argumentoval, když mu byla vytýkána přílišná síla zákona.

Prvního ledna 2017 nabyl účinnosti zákon 186/2016 upravující pravidla provozování hazardních her. Jeho nejkontroverznější část, paragraf 84 stanovuje poskytovatelům internetového připojení povinnost blokovat přístup na stránky nelegálních her.

Kritici upozorňovali, že zákon nespecifikuje, kdo je vlastně poskytovatel internetového připojení - zda to je například kavárna poskytující wifi připojení svým zákazníkům -, ani jakým způsobem má přístup blokovat. Dostupná technická řešení lze přitom rozdělit na dvě skupiny: neúčinná a extrémně narušující soukromí všech uživatelů.

Vágní pojmy

Ministerstvo financí pro server Lupa.cz argumentovalo, že pojem poskytovatel internetového připojení je běžně užívaný. „Tento pojem je definován také například na Wikipedii, kterou lze považovat za jednu z nejrelevantnějších encyklopedií. Uvedený pojem je také hojně využíván v diskusních fórech, například právě v případech, kdy se koncoví uživatelé dotazují na nejvhodnějšího poskytovatele připojení k internetu z územního hlediska,“ cituje server z vládního dokumentu.

Technické způsoby jsou pak podle ministerstva nedefinované záměrně, aby si provozovatelé mohli vybrat pro ně nejvhodnější metodu.

Další kritika se na zákon snesla za to, že o blokování webů již nemají rozhodovat soudci, ale úředníci ve správním řízení, ve kterém jsou znatelně menší kontrolní mechanismy i možnosti odvolání. Ministerstvo tento postup obhajovalo vyšší rychlostí takového rozhodnutí.

Volba formátu nebude jednoduchá

Nyní je však zákon již dva týdny platný a ministerstvo samo tvrdí, že rozhodnutí o prvních blokovaných webech mu potrvá nejméně čtvrt roku, a proto ještě nespecifikovalo formát, umístění, ale ani mechanismus ověření autenticity seznamu. Přitom se jedná o dokument nedozírné důležitosti, který když se útočníkovi podaří podvrhnout, může zablokovat libovolný web pro všechny zákazníky napadeného operátora.

„(Stránky na seznamu nepovolených her - pozn. red.) budou zveřejňovány tak, aby bylo umožněno strojové čtení. O konkrétní specifikaci ještě není rozhodnuto, bude zvolena na základě doporučení expertů na kyberbezpečnost, tak aby zároveň zaručovala autenticitu seznamu,“ upřesnil pro server Lidovky.cz mluvčí ministerstva Filip Běhal.

Volba bezpečného, strojově čitelného a přitom podporovaného formátu však nebude pro úředníky jednoduchá. V zákoně se píše, že seznam musí být vystaven na internetových stránkách ministerstva, ty však v tuto chvíli nepodporují zabezpečený přenos HTTPS.

Znamená to, že ministerstvo bude muset k potvrzení dokumentu použít nějakou formu elektronického podpisu, což může představovat problém pro část poskytovatelů nevybavených potřebnými technologiemi, kteří podpis jednoduše nepřečtou a nebudou si moct ověřit pravost seznamu. Je totiž nutné si uvědomit, že se seznamem budou muset pracovat jak obří poskytovatelé, jako je operátor Telefónica O2, tak ti nejmenší vesničtí poskytovatelé bezdrátového připojení.

Poskytovatelům internetu – podle vyjádření vlády pouze právnickým nebo podnikajícím fyzickým osobám – tak nezbývá než doufat, že po zveřejnění bližších instrukcí jim stihnou rychle přizpůsobit své systémy. Na zablokování stránky totiž mají pouhých 15 dnů od momentu, kdy se objeví na seznamu ministerstva.

Marcel Šulek

Autor

Marcel Šulekmarcel.sulek@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!