Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEPS vydělal přes dvě miliardy. Zisk mu loni vzrostl nad očekávání

LOGO ČEPS propagační bez a.s. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LOGO ČEPS propagační bez a.s. | foto: Lidové noviny

PRAHA Státnímu provozovateli elektrické přenosové soustavy loni vzrostl zisk o­desítky procent více, než se ­čekalo. Ještě na podzim to vypadalo, že výdaje stlačí státnímu provozovateli elektrické přenosové soustavy zisk pod úroveň předchozího roku. Teď už má ale ČEPS všechna loňská čísla sečtena, a­jsou dokonce lepší než ta za rok 2015.

„Hospodářský výsledek za rok 2016 už máme auditovaný. Bude o několik procent lepší než za rok 2015 a řádově o desítky procent lepší, než byl plánovaný hospodářský výsledek,“ řekl LN předseda představenstva společnosti Jan Kalina s tím, že přesná čísla ukáže novinářům až poté, co je uvidí dozorčí rada.

Jelikož ČEPS ve své výroční zprávě za rok 2015 uvádí zisk 2,016 miliardy korun, je z Kalinova vyjádření zřejmé, že ten loňský nejspíš přesahuje sumu dvou miliard a­50 milionů korun.

„Jsme s­výsledky spokojeni,“ potvrzuje Kalina.

Původní plán přitom počítal s výraznějšími výdaji na mezinárodní redispečinky, tedy na mimořádná a­nákladná opatření, která musejí dispečeři přijímat pro udržení bezpečného a spolehlivého provozu přenosové soustavy. Častější aktivace mezinárodních redispečinků hrozila kvůli spuštění transformátorů v Polsku a omezené kapacitě na polsko-německé hranici.

„Obávali jsme se, že rozpočet na redispečinky, který byl na rok 2016 plánován 120 milionů korun, se může vyšplhat až na 400 milionů. Tento černý scénář se nakonec nepotvrdil, a­i­proto jsou hospodářské výsledky lepší, než jaký byl odhad,“ vysvětluje mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Výhradní provozovatel přenosové soustavy se musel už druhým rokem po sobě vypořádávat s odstávkami výroby obou českých jaderných elektráren. Výpadky Dukovan a Temelína způsobují problémy s udržením napětí v okolních rozvodnách a snižují dostupnost rezervních výkonů.

„Odstávky jaderných elektráren ale neměly žádný výrazný vliv na hospodářské výsledky společnosti ČEPS,“ tvrdí nicméně mluvčí firmy Peterová.

Další komplikaci představovaly tzv. přetoky elektřiny z německých větrných farem do Česka. Vyřešit je mají čtyři páry obřích transformátorů na propojeních s­Německem. ČEPS do nich investoval zhruba dvě miliardy korun. Včera byl do Česka převezen poslední z nich a pracuje se na jeho zapojení.

Celkem ČEPS provozuje a rozvíjí 42 rozvoden s 75 transformátory, trasy elektrického vedení s­napěťovou hladinou 400 kV o­délce 3724 km a 220 kV o délce 1909 km. Jediným jeho akcionářem je ministerstvo průmyslu a­obchodu. To taky rozhodne o­výši dividendy.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

P. Cis Vymazlené logo... 9:05 2.3.2017

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!