8. dubna 2011 9:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Ceny komodit na dvouletém maximu

Burza dnes trhala rekordy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza dnes trhala rekordy | foto: Shutterstock

Komodity v posledních měsících posílily o desítky procent, přičemž Standard & Poor’s GSCI index se vyšplhal na nejvyšší úroveň za poslední dva roky. Příčinou je kombinace hned několika faktorů.

Mezi hlavní patří pokračující růst globální ekonomiky, optimismus mezi investory, nepokoje v arabském světě nebo uvolněná měnová politika některých centrálních bank.

Díky ní investoři mnohem více spekulují a jsou ochotnější investovat do rizikovějších aktiv, a proto se přesouvají do akcií a komodit. V neposlední řadě je nutné zmínit i oslabující americký dolar.

Řada komodit se nachází v silném růstovém trendu a atakuje nová několikaměsíční maxima (kukuřice, ropa Brent, stříbro, zlato, masa).

V čele stojí bezesporu energie. Ropa Brent posílila od počátku roku již o 29 procent, benzin ve Spojených státech amerických o 32 procent a topný olej o 25 procent. Nepokoje v arabském světě v kombinaci s růstem globální ekonomiky a optimismem na trzích tlačí ceny energií vzhůru. Výsledkem je zvyšující se inflace, která prozatím trápí primárně rozvíjející se trhy.

Problémem je však už i pro Evropskou centrální banku. Ceny potravin a energií míří vzhůru a aktuální hodnoty ještě pravděpodobně nejsou konečným vrcholem.

V následujících dnech a týdnech se můžeme podívat na nová maxima, což je bezpochyby nepříjemná zpráva pro spotřebitele.

Pro investory a spekulanty však komoditní trh zůstává stále velmi atraktivním místem, kde lze dosáhnout zajímavých zisků.

PETR ČERMÁK, analytik Colosseum

Advantage Consulting, s.r.o.
MZDOVÁ ÚČETNÍ - SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč