16. prosince 2011 9:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Ceny potravin nadále klesají

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

Ceny potravin ve světě ukončily růstový trend a již několik měsíců v řadě jsme svědky jejich poklesu. Zprávy o vysoké globální úrodě tlačí na ceny většiny zemědělských komodit.

Kukuřice propadla za poslední tři měsíce o 18 %, kakao o 20 %, káva arabica o 16 %, cukr o 21 %, sója o 19 % a pšenice o 15 %. Index cen potravin, který pravidelně sestavuje Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), v posledních pěti měsících vytrvale klesá a ve srovnání s červnovými hodnotami je níže o 7,8 %.

Výše nastíněný vývoj je velmi příznivou zprávou zejména pro rozvíjející se trhy, kde ceny potravin tvoří značnou část nákladů domácností. Zároveň jsou významnou složkou spotřebitelského koše.

Díky poklesu cen základních potravin se začínají na rozvíjejících se trzích snižovat inflační tlaky a centrální banky mohou podpořit zpomalující ekonomiku uvolněnější monetární politikou. Ke snížení úrokových sazeb přistoupila v posledních týdnech například Brazílie nebo Thajsko. Uvolnění jsme již svědky i v Číně.

Pokles úrokových sazeb je vítanou zprávou především pro podnikový sektor, kterému se snižují náklady na financování z cizích zdrojů. Úvěry se zlevňují a díky poklesu cen potravin zůstává domácnostem v peněženkách více peněz na nákupy zbytných statků.

Uvolnění monetární politiky je ovšem příznivou zprávou i pro akcie na rozvíjejících se trzích, které v posledních měsících kvůli restriktivní politice zaostávaly za akciemi rozvinutých zemí. Sestupný trend cen potravin je tedy nastartován a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl v nejbližších dnech skončit.

Petr Čermák, analytik Colosseum

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!