11. března 2011 8:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Ceny pšenice rostou, Rusové přesto sejí méně a méně

Pšenice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pšenice | foto: Shutterstock

PRAHA Rusko v minulém roce zasáhla nejhorší sucha za několik desetiletí, která poškodila tamní úrodu obilovin a zrnin. Cena pšenice povyskočila v reakci na události o desítky procent. Trhy zachvátily obavy z nedostatku.

Reakce pátého největšího světového producenta na sebe nenechala dlouho čekat. Rusko zakázalo exporty komodity ze země, čímž pouze přililo olej do ohně.

Importéři se v obavách z vyšších cen v budoucnu snažili uspíšit své objednávky. Poptávka rostla a spolu s ní i cena. Od zákazu uplynulo sice již několik měsíců, negativních dopadů státní intervence však nadále přibývá.

Ač světová cena pšenice roste, v Rusku se zmenšují plochy

Zemědělci v Rusku nemohou využít vysoké ceny komodit na mezinárodních trzích, a jsou nuceni se spokojit s domácími, které jsou až o 22 procent pod úrovní světových. Náklady naopak prudce rostou. Pohonné hmoty zdražily v zemi za poslední rok přibližně o 30 procent a vzhůru zamířily i ceny hnojiv.

Asi nikoho nepřekvapí, že tamní zemědělci raději upřednostní pěstování výnosnějších plodin.

Dmitrij Medveděv
                                                                                                     Zákaz tudíž paradoxně povede k situaci, kdy se v Rusku oseje pšenicí menší plocha, i když je komodity na světových trzích stále nedostatek. Podle průzkumu agentury Bloomberg by se pšenicí osetá plocha v zemi mohla v tomto roce snížit o 2,3 procenta na 64,2 milionu akrů, což by byla nejmenší výměra za poslední čtyři roky.

Rusko navíc uvažuje o prodloužení zákazu exportů až do konce roku 2011. S blížícími se volbami budou pravděpodobně úřady preferovat boj se zvyšujícími se cenami. Přístup zemědělců k vyšším mezinárodním cenám tak může být ještě několik měsíců omezen.

Petr Čermák, analytik Colosseum

Advantage Consulting, s.r.o.
PROVOZNÍ MECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 33 000 Kč