10. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Čína rychle zvyšuje investice do USA

růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy růst | foto: Shutterstock

Čínské přímé investice ve Spojených státech by se podle posledních průzkumů mohly v letošním roce vyšplhat na rekordní úroveň.

Společnost Rhodium Group očekává, že by celkové přímé investice nejlidnatější země světa v největší globální ekonomice mohly v roce 2012 vzrůst na 8 miliard dolarů. To by překonalo dosavadní maximum z roku 2010 ve výši 5,7 miliardy. Zájem je primárně o investice v oblasti průmyslové výroby a těžby plynu a ropy. Zvyšuje se však i v oblastech obnovitelných zdrojů, letectví či elektroniky.

Důvodem je kombinace hned několika faktorů. Čínský kapitál hledá atraktivní investiční příležitosti, kterých mu doma vinou slabšího hospodářského růstu, byrokracie, korupce, zvyšujících se pracovních nákladů, rostoucích cen půdy, nemovitostí a elektřiny stále ubývá.

ČTĚTE TAKÉ

 Zapomenout však nesmíme ani na snahu čínských podniků získat nové moderní technologie a know-how. V neposlední řadě jsou pak investice podpořeny paradoxně samotnými Američany, kteří brání vstupu čínských výrobků na trh zavedením dovozních cel. Nákupem amerických společností se čínské firmy snaží tato cla obejít.

Rostoucí vliv čínského byznysu začíná děsit některé americké politiky. Vzájemné vztahy se již několik let pozvolna zhoršují. Američané ostře vystupují proti nadhodnocení čínské měny a zároveň zavádí dovozní cla a další tarify. Příliv čínského kapitálu a růst jeho vlivu na území USA bude vnímán jako hrozba národní bezpečnosti. Třecích ploch ve vzájemných vztazích proto bude i nadále přibývat.

Petr Čermák, analytik Colosseum

Najdete na Lidovky.cz