21. října 2011 9:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Čínské akcie? Víc opatrnosti

Olympijský stadión zvaný Ptačí hnízdo (nahoře) a Narodní plavecký stadion v Pekingu (Čína).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijský stadión zvaný Ptačí hnízdo (nahoře) a Narodní plavecký stadion v Pekingu (Čína). | foto: Reuters

Investice do čínských akcií se v posledních několika letech stala mainstreamem. Hlavním argumentem je většinou silný ekonomický růst, nízká zadluženost a vysoký potenciál ve srovnání s rozvinutými ekonomikami.

Výjimečně jsou ovšem zmiňována rizika. Růst druhé největší ekonomiky světa byl v posledních letech tažen neudržitelnou expanzí ve stavebnictví, která v kombinaci s extrémně uvolněnou úvěrovou politikou bank vedla ke vzniku spekulativní bubliny v realitách, s níž se země dosud nevypořádala.

Excesy typu nově postavených "měst duchů", která zůstávají po dokončení neobydlená, nejsou v zemi výjimkou. Úvěrová expanze vedla k prudkému růstu zadlužení v případě čínských samospráv. Špatné úvěry povedou ke ztrátám v bankovním sektoru.

Platy v zemi rostou, stejně tak i inflace. Zahraniční korporace začínají hledat levnou pracovní sílu v okolních zemích. Nůžky mezi bohatými a chudými se rozevírají. Případný růst nezaměstnanosti by vedl k sociálním nepokojům. Korupce je na vysoké úrovni.

Účetní výkazy společností obchodovaných na burzách jsou nedůvěryhodné. Auditorské firmy se odmítají pod výkazy podepsat. A ve výčtu bychom mohli pokračovat. Druhou stranou mince jsou valuace, které nejsou na nijak extrémních úrovních. Mnohá z výše uvedených negativ jsou již v cenách započítána.

Po zvážení valuací a potenciálních problémů je však atraktivita Číny mnohem menší. V současnosti je možné najít lepší příležitosti. Zajímavé jsou například akcie v Rusku, Brazílii či Polsku.

Petr Čermák, analytik Colosseum