Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Čínské akcie? Víc opatrnosti

Olympijský stadión zvaný Ptačí hnízdo (nahoře) a Narodní plavecký stadion v Pekingu (Čína).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijský stadión zvaný Ptačí hnízdo (nahoře) a Narodní plavecký stadion v Pekingu (Čína). | foto: Reuters

Investice do čínských akcií se v posledních několika letech stala mainstreamem. Hlavním argumentem je většinou silný ekonomický růst, nízká zadluženost a vysoký potenciál ve srovnání s rozvinutými ekonomikami.

Výjimečně jsou ovšem zmiňována rizika. Růst druhé největší ekonomiky světa byl v posledních letech tažen neudržitelnou expanzí ve stavebnictví, která v kombinaci s extrémně uvolněnou úvěrovou politikou bank vedla ke vzniku spekulativní bubliny v realitách, s níž se země dosud nevypořádala.

Excesy typu nově postavených "měst duchů", která zůstávají po dokončení neobydlená, nejsou v zemi výjimkou. Úvěrová expanze vedla k prudkému růstu zadlužení v případě čínských samospráv. Špatné úvěry povedou ke ztrátám v bankovním sektoru.

Platy v zemi rostou, stejně tak i inflace. Zahraniční korporace začínají hledat levnou pracovní sílu v okolních zemích. Nůžky mezi bohatými a chudými se rozevírají. Případný růst nezaměstnanosti by vedl k sociálním nepokojům. Korupce je na vysoké úrovni.

Účetní výkazy společností obchodovaných na burzách jsou nedůvěryhodné. Auditorské firmy se odmítají pod výkazy podepsat. A ve výčtu bychom mohli pokračovat. Druhou stranou mince jsou valuace, které nejsou na nijak extrémních úrovních. Mnohá z výše uvedených negativ jsou již v cenách započítána.

Po zvážení valuací a potenciálních problémů je však atraktivita Číny mnohem menší. V současnosti je možné najít lepší příležitosti. Zajímavé jsou například akcie v Rusku, Brazílii či Polsku.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.