19. listopadu 2010 9:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Eurozóna v krizi, druhé dějství. Hlavní roli má tentokrát Irsko

krize - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy krize - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Šest měsíců po prvním vážnějším otřesu eurozóny přichází druhé dějství. Tentokrát ovšem není epicentrem předlužené Řecko, ale krize bankovního sektoru v Irsku, která by mohla zelený ostrov srazit na kolena. Finanční trhy opět znejistěly.

Výnosnost desetiletých irských státních dluhopisů vystřelila k devíti procentům. Na počátku roku se přitom ještě pohybovala na úrovni kolem 4,8 procenta. Celých 51 procent investorů oslovených agenturou Bloomberg je přesvědčeno, že země své problémy nezvládne.

Irsko tvrdohlavě odmítá jakoukoliv vnější pomoc a prohlašuje, že je schopné se se situací vypořádat. Tlak ze zahraničí se stupňuje. Nervozitu vzbuzuje současná situace především v Portugalsku a Španělsku. V zemích, které by mohly být po Irsku na řadě.

Opět se projevuje absence jakýchkoliv scénářů pro řešení podobných krizí a názorová roztříštěnost členů eurozóny. Podaří se situaci vyřešit a uklidnit finanční trhy? Pravděpodobně ano. V záloze je stále 750miliardový záchranný fond a likvidita ECB. Znamená to konec problémů eurozóny? Rozhodně ne.

Problémy jsou v současnosti příliš závažné na to, aby je bylo možné řešit horkou jehlou. Eurozóna se potýká se slabým hospodářským růstem, přebujelou byrokracií, vysokými dluhy, s postupnou ztrátou konkurenceschopnosti a negativním demografickým vývojem.

Lékem na krize se v posledních letech stalo naordinování receptu v podobě upřednostnění krátkodobých řešení před dlouhodobými. Je preferována zvrácená verze kapitalismu, v němž jsme svědky privatizace zisků a socializace ztrát. A to rozhodně není ideální cesta k úspěchu.

Petr Čermák, analytik Colosseum